Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

“Kryetarët në veri si Oso Kuka”, ironizon Rama: Amerika e Europa s’kuptonka Kosovën

Kryeministri Edi Rama deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se çfarë thotë Albin Kurti është legjitime, por nuk ka kuptim të vazhdojë kur në tryezë është plani franko-gjerman.

Sipas tij ky plan mund të fitohet me diplomaci e aleatë, por jo duke mbajtur në komunat e Serbisë, kryetarët e izoluar.

Më i interesuar për planin franko-gjerman, siç sqaroi kryeministri është populli që përbën kombin shqiptar, ndërsa theksoi se në momentin që në veri të Kosovës do krijohet një Donbas nga këto qëndrime, NATO nuk do e ketë mendjen për t’u marrë me kryetarët e ngujuar si Oso Kuka, kur aktualisht po zhvillohet një luftë në Ukrainë.

“Shqipëria është e gatshme që të jetë krah për krah Kosovës për ta shtyrë atë proces, por ajo bëhet në  tryezë. Këtë kërkojnë miqtë tanë. Si more u bëmë pa pritur e pa kujtuar naivë, si u bëmë njerëz negativ ndaj Kosovës, si u bëmë njerëz që nuk po e kuptonkan Kosovën të gjithë ata që për Kosovën kanë vënë në tel emrin e tyre, kredibilitetin e tyre, kanë vënë në tel gjithë reputacionin e tyre? Si more qenka kjo punë që në Bruksel e në Uashington na dolën njerëzit që po luftonkan Kosovën e po luftonkan Albinin për llogari të Serbisë se nuk po kuptonkan Serbinë e nuk qenkan të balancuar? Çfarë janë këto mo? Kjo është të futesh në një vorbull dhe të mbytesh me një lugë ujë, është e pamundur të shihet kështu kjo situatë. Si more qenkan amerikanët dhe europianët ata që s’po kuptonkan Kosovën e po i jepkan një dorë Serbisë?” – u shpreh Rama.

Related posts
Lajme

Policia sulmoi gazetarët me sprej dhe mjete të forta

Lajme

Protesta kundër Trendafilovës, Policia arreston disa protestues

Lajme

Parlamentin Europian ndalon shitjen e patatinave me qeska të mëdha paketimi: Duhet më shumë produkt se ajër

Lajme

Trusti Pensional shënon humbje qindra milionëshe për një muaj