Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Kurti shkon në Bratisllavë përkundër trazirave në veri

 
   

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albini Kurti,  ka shkuar sot në Bratisllavë për të marrë pjesë në Forumin “GLOBSEC2023”.

Gjatë ditës së djeshme zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu kishte deklaruar se Kurti e ka shtyrë këtë vizitë, për shkak të zhvillimeve në veri.

Megjithatë Qeveria e kishte lënë të hapur pjesëmarrjen e Kurtit në këtë Forum.

Për vizitë  zyrtare jashtë vendit sot ka udhëtuar edhe presidentja e Kosovës Vjosa Osmani. Osmani ka udhëtuar për në Kishinau të Republikës së Moldavisë ku do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në samitin e dytë të Komunitetit Politik Evropian (EPC).

Kjo është bërë e ditur në një komunikatë për media të lëshuar nga Zyra e Presidencës.

“Presidentja Osmani do t’u bashkohet 46 krerëve të tjerë të shteteve të kontinentit evropian si dhe krerëve të institucioneve të BE-së, me qëllim të nxitjes së dialogut politik dhe forcimit të bashkëpunimit për t’i adresuar çështjet më urgjente të sigurisë dhe stabilitetit në Evropë”, thuhet në njoftim.