Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Presidentja e Indisë do ta vizitojë Serbinë: S’e njohim Pavarësinë e Kosovës

Presidentja e Indisë, Droupadi Murmu, të mërkurën (07.06.2023) pritet ta vizitojë Serbinë, ndërsa nga Ministria e Punëve të Jashtme të Indisë thanë se trazirat e fundit në veri të Kosovës nuk do të ndikojnë në këtë vizitë.

Mediat atje shkruajnë se “Vizita e saj në Serbi vjen në një kohë kur tensionet janë rritur javën e kaluar në veri të Kosovës, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008. Disa përplasje janë raportuar me protestuesit për vendosjen e kryetarëve etnikisht shqiptarë në zgjedhjet e diskutueshme”, shkruan aninews.in.

Megjithatë, Ministria e Punëve të Jashtme ka thënë se India nuk e njeh shpalljen e pavarësisë së Kosovës dhe se situata në vend nuk do të ndikojë në vizitën e presidentes Draupadi Murmu në Serbi.

Duke iu drejtuar një konferencë të posaçme për vizitën e Presidentes në Surinam dhe Serbi, Sekretari i MEA-së, West Sanjay Verma tha, “Epo, ne jemi të vetëdijshëm për trazirat e fundit në Kosovë. Nuk kemi asnjë arsye në këtë pikë”.

“Për çështjen e Kosovës, qëndrimi ynë ka qenë mjaft i qartë dhe konsistent se ne nuk e njohim shpalljen e pavarësisë nga Kosova. Megjithatë, ne besojmë gjithashtu se çdo mosmarrëveshje duhet të zgjidhet përmes dialogut,” shtoi Verma.