Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Shëndetësia

Pse disa persona nuk duhet ta konsumojnë shalqirin në verë?

Shalqiri është një frut jashtëzakonisht freskues dhe i shijshëm, por edhe i shëndetshëm.

Ata duken të jenë shumë të shëndetshëm dhe gjithashtu do të ofrojnë doza të mira të magnezit, zinkut, kaliumit dhe vitaminave B.

Ato janë të larta në proteina dhe të ulëta në kalori, dhe farat e shalqirit mund të jenë një shtesë e shëndetshme për dietën tuaj.

Megjithatë, pavarësisht se është kaq i shëndetshëm, ende nuk është i përshtatshëm për të gjithë njerëzit. Ja kush nuk duhet ta hajë.

Ngrënia e shalqirit nxit humbjen e peshës dhe besohet se ka efekte antikancerogjene.

Një shalqi me madhësi mesatare përmban rreth 92 për qind ujë, kështu që është një mundësi e shkëlqyer për të qëndruar i hidratuar.

Uji është një pjesë e rëndësishme për funksionimin e trupit.

Në fakt, uji përbën 60 për qind të përbërjes së trupit tonë, gjë që shpjegon pse luan një rol të madh në pothuajse çdo organizëm.

Një studim i vitit 2019 që shqyrtoi efektet e konsumit të shalqirit në ngopjen dhe peshën trupore te të rriturit mbipeshë dhe obezë zbuloi se ata që konsumuan dy feta shalqi në ditë për katër javë ndjeheshin më pak të uritur dhe humbën dukshëm më shumë peshë nga grupi që konsumonte biskota me pak kalori.

Megjithatë, nutricionistët paralajmërojnë se konsumimi i shalqinit nuk është më i miri për një grup njerëzish, përkatësisht diabetikët.

Shalqiri është plot me sheqer natyral, i cili mund të shkaktojë rritje të sheqerit në trup.

Megjithatë, nuk duhet të eliminohet plotësisht nga dieta.

Mund të kombinohet me ushqime që janë të pasura me yndyrna të shëndetshme, fibra dhe proteina, si arrat ose farat.

Ky kombinim i lëndëve ushqyese mund të ndihmojë një person të ndihet më i ngopur më gjatë dhe të ngadalësojë përthithjen e sheqerit në qarkullimin e gjakut.