Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Rama: Është koha për deeskalim të situatës, Shqipëria e përkushtuar për të punuar që kjo situatë të mos ndikojë keq në rajon

 
   

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se është koha për deeskalim të situatës në veriun e Kosovës.

Në një konferencë të përbashkët me kryediplomatin e Bashkimit Evropian, Josep Borrell, Rama ka thënë se është i shqetësuar për tensionet aktuale në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Ishte një moment shumë i dobishëm për të biseduar me ju dhe ishte absolutisht shumë e dobishme të bisedoja më parë me presidenten e Komisionit dhe para saj me presidentin e Këshillit Evropian. Sigurisht që është shumë inkurajuese të dëgjosh fjalë të mira për atë që bën Shqipëria. Ne do të vazhdojmë dhe do të jemi në gjendje të jemi gati për hapin tjetër”.

“Jam i kënaqur që më në fund kemi nxjerrë tre policë dhe tani është koha për një deeskalim dhe kjo duhet të ndodhë menjëherë, pasi situata po bëhet urgjente. Jemi pjesë e rajonit që ka vuajtur shumë në të kaluarën dhe nuk mund të shikoj prapa. Jam i përkushtuar dhe Shqipëria është e përkushtuar për të punuar që të mos lejojë që kjo situatë të ndikojë keq në rajon”, ka thënë Rama.

 
 
 
 
 

Related posts
Lajme

Kimete Berisha: I vdekuri duhet të lihet i qetë, së paku 40-të ditë

Lajme

Gashi për Radoiçiqin: Mund të arrestohet në Serbi dhe përmes Interpolit të transferohet në Kosovë

Lajme

Kimete Berisha: I vdekur duhet të lihet i qetë, së paku 40-të ditë

Lajme

“Edhe e pranuat Asociacionin edhe na prishët me amerikanët” – Kërquki gozhdon Mujën e VV’së