Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Sot përfundon afati i BE-së dhe ShBA-së për zgjidhjen e situatës në veri

 
   

Emisari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, një ditë më parë ka thënë se presin që më së largu sot (e mërkurë) që të këtë një marrëveshje për qetësim të situatës në veri.

Ai gjatë takimit me gazetarë përmendi edhe tri kushtet që i kanë paraqitur kryeministrit Kurti, e që janë: qetësimi i situatës në veri, mbajtja e zgjedhjeve të reja dhe kthimi në dialog me Serbinë.

“Duhet të ndodhin hapa tani, dhe ne duhet të shohim se kemi pajtim në këtë aspekt sot e nesër, sepse të premten unë dhe Miroslav Lajcak duhet të raportojmë para eprorëve tanë nëse takimi ynë ishte i suksesshëm apo jo”, u shpreh ai.

Zyrtari i lartë amerikan kishte thënë se pavarësisht se SHBA-ja qëndron pas Kosovës, moskoordinimi me ta për çështjen e kryetarëve të rinj të komunave në veri, do të ketë pasoja për Prishtinën.

“Ne kemi thënë që të mos ndizen situatat veçse delikate dhe kishte këmbëngulje duke përdorur forcën për të futur kryetarët e rinj në ndërtesa. Jam në Qeverinë amerikane që kur kam qenë 19 vjeç, kam parë shumë Qeveri amerikane që janë larguar nga ndërtesat për shkak të vërshimeve, zjarreve, uraganeve, COVID-it, por edhe protestave dhe nuk kam parë që dikush ka vënë në pikëpyetje autoritetin e Qeverisë amerikane. Prandaj, pse këto ndërtesa, pse nën këto kushte, pse pasi ne kemi kërkuar nga ta për koordinim, edhe pse ne qëndrojmë pas tyre ata nuk pranojnë të koordinohen. Kjo na lë ne të kuptojmë se si na shohin ata ne si partner dhe kjo duhet të ketë pasoja”, theksoi Escobar.

Escobar tutje ka thënë se raporti mes Kosovës dhe SHBA-ve nuk do të ndryshoj pavarësisht rrethanave të krijuara.

“Lidhja mes SHBA-ve dhe Kosovës, është lidhje mes popujve të vendeve tona dhe kjo është e fortë dhe nuk do të ndryshojë. Ne do të vazhdojmë të jemi mbështetësi juaj kryesor”, ka thënë Escobar.

Ai ka shtuar se ka vështirësi me kryeministrin Albin Kurti, por që kjo nuk do të ndikojë në raportin Kosovë-SHBA.

“Shpresoj që njerëzit të kuptojnë se çfarëdo vështirësie që kemi me kryeministrin, nuk do të ndikojë në këtë ndjesi”, u shpreh ai.

Emisari i SHBA-ve shtoi se i dhemb fakti që qytetarët në Kosovë po mendojnë që SHBA-ja është në favor të Serbisë.

“Do të jem shumë i sinqertë. SHBA-ja ka qenë mbështetësi juaj kryesor. Më dhemb të shoh se njerëzit mendojnë se ne disi po e çojmë marrëdhënien tonë, dhe angazhimin në Kosovë, për favore të Serbisë”, u shpreh Escobar, duke përmendur shumë procese në të cilat SHBA-të i kishin dalë kundër Serbisë, në favor të Kosovës.

Ai më tej shtoi se pavarësisht që SHBA-ja do të jetë gjithmonë krah popullit të Kosovës, kjo nuk do të thotë se do të qëndrojnë krah një individi.

“Ne gjithmonë do të qëndrojmë krah popullit të Kosovës. Por kjo s’do të thotë që do të qëndrojmë krah një individi që nuk e ndan atë instinkt për të bashkëpunuar e për t’u bashkërenduar. Më duhet të them se jemi shumë të hutuar edhe pe të bashkuar me BE-në se pse po ndodh e gjithë kjo”, tha Escobar.

I dërguari amerikan për dialogun deklaroi se draft-statuti i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe duhet të prezantohet menjëherë nga qeveria.

“Nuk mund ta injorojmë Asociacionin, është pjesë e marrëveshjes. Do të ndodh, por qështja është me kë”, ka thënë Escobar.

Dy zyrtarët po vizitojnë Prishtinën dhe Beogradin, me synimin që të gjejnë një zgjidhje për qetësimin e situatës në tri komuna në veri të Kosovës – Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok.

Në këto komuna, që nga 29 maji, serbët lokalë po protestojnë rregullisht për të kundërshtuar hyrjen e kryetarëve shqiptarë në ndërtesat komunale – të cilët fituan zgjedhjet e bojkotuara nga Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve në Kosovë.