Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Spahiu tregon pse Kosova s’duhet të trembet nga reagimet ndërkombëtare për zhvillimet në veri

 
   

Analisti politik Nexhmedin Spahiu, ka thënë se institucionet e Kosovës, nuk duhet të tremben nga reagimet e ndërkombëtarëve për zhvillimet e fundit në veri të vendit. Kjo pasi sipas tij, vendosja e kryetarëve të rinj në zyret e tyre në komunat veriore, është suksesi i parë i Kosovës si shtet, përcjell Bota sot.

“Kosova nuk duhet të trembet nga reagimet ndërkombëtare për zhvillimet në veri. Ky është suksesi i parë i Kosovës si shtet. Kur fëmija çohet për herë të parë në këmbët e veta e fillon me ecë, krejt familja i bërtasin çka je tu ba. Tek masandej kur e shohin që nuk po rrëzohet i thonë marshallah. Kur puna kryhet me sukses qortimet kalojnë”, ka shkruar Spahiu në një postim në Facebook.

Deklarata e analistit vjen pas SHBA-ja dënoi të premten ashpër veprimet e Qeverisë së Kosovës “për të hyrë me forcë në ndërtesat e komunave në veri të Kosovës”.

Me anë të një deklarate, Blinken u shpreh se kjo qeveri i ndërmori këto veprime në kundërshtim me këshillat e Shteteve të Bashkuara dhe partnerëve evropianë të Kosovës.

“Këto veprime kanë përshkallëzuar në mënyrë të mprehtë dhe të panevojshme tensionet, duke minuar përpjekjet tona për të ndihmuar në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe do të kenë pasoja për marrëdhëniet tona dypalëshe me Kosovën”, thotë deklarata.