Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Shëndetësia

Teknika që ju ndihmon të qetësoheni kur kaloni një atak paniku

Nëse ndonjëherë ndiheni sikur e gjithë jeta është një sfidë, atëherë nuk jeni vetëm. Çfarë ndodh? Stresi është gjithmonë aty, por vitet e pandemisë dhe karantina i përkeqësuan gjërat.

E gjithë kjo pasiguri ka pasur një efekt negativ në sistemin tonë nervor, pohojnë ekspertët, dhe tani jemi bërë më të prirur ndaj sulmeve të panikut, stresit dhe sjelljeve që ndikojnë në shëndetin tonë fizik dhe mendor.

Pra, pyetja është: Çfarë bëjmë ne kur fillojmë të humbasim kontrollin ose mendojmë se shpërthimi i një personi tjetër po ndikon negativisht te ne?

Shpërthimet janë në thelb reagimi i organizmit ndaj diçkaje që e intrigon negativisht, ndaj diçkaje që zgjon emocione negative. Dhe ndërsa ka shumë mënyra për t’u qetësuar dhe për të mbajtur gjakftohtësinë tonë në planin afatgjatë (joga, vrapim, lexim) psikologia Suzan Albers-Bowling sugjeron teknikën 5-4-3-2-1 për t’u qetësuar shpejt dhe për të reduktuar nivelet e stresit.

Ideja pas teknikës është e thjeshtë: duke përdorur pesë shqisat tuaja për t’u fokusuar në momentin tuaj, ju mund ta ndaloni trurin të krijojë skenarë që ju bllokojnë në një cikël paniku dhe nervozizmi.

Sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit të Rochester, udhëzimet për ndjekjen e taktikës janë si më poshtë:

-Gjeni pesë objekte dhe fokusohuni në to. Mund të jetë një stilolaps, një vend në dysheme ose diçka në tavolinë. Gjithçka është rreth jush.

-Përqendrohuni në katër objekte që mund t’i prekni rreth jush. Flokët tuaj, një jastëk, karrigia juaj apo edhe toka mbi të cilën shkelni.

-Përqendrohuni në tre tinguj që dëgjoni. Mund të jetë makina që kalon pranë, tastiera që preket nga një koleg, apo edhe zhurma e stomakut tuaj.

-Përqendrohuni në dy gjëra që mund të nuhasni. Zyra juaj mund të nuhasë si një vazo me lule. Në shtëpi ushqimin tuaj ose jashtë lagështirës. Nëse nuk mund të gjeni diçka, ecni përreth derisa ta gjeni.

-Përqendrohuni në një gjë që mund të shijoni. Si e perceptoni shijen në gojën tuaj? A e merrni shijen e kafesë, një sanduiç që keni ngrënë apo ndoshta një çamçakëz?

Lidhja me shqisat tuaja është një mënyrë efektive për të përballuar stresin dhe nervat. Sigurisht, ajo nuk është e vetmja.Related posts
Shëndetësia

Uria në mes të natës, arsyet pse ndodh

Shëndetësia

Katër arsye të rëndësishme përse duhet t’i konsumoni rregullisht lajthitë

Shëndetësia

A mund të përkeqësohen aknet nga konsumi i agrumeve?

Shëndetësia

Trembëdhjetë raste të reja me HIV/AIDS në Kosovë