Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Borrell dhe BE: Nëse s’ka de-përshkallëzim të situatës do të ndërmarrim masa

 
   

Bashkimi Evropian dënon ashpër dhunën në veri të Kosovës që e kemi parë ditët e fundit. Veprimet e dhunshme ndaj qytetarëve, ndaj mediave, ndaj forcave të rendit dhe trupave të KFOR-it janë absolutisht të papranueshme dhe sjellin një situatë shumë të rrezikshme.

Ne, Bashkimi Evropian, qëndrojmë fuqishëm prapa misionit të NATO-s KFOR në përmbushjen e mandatit të saj në interes të paqes dhe stabilitetit në Kosovë.

“Kam pasur kontakte me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti – sërish këtë mëngjes – dhe me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, gjatë natës. I kërkova të dyja palëve që urgjentisht të marrin masa për të ulur tensionet menjëherë dhe pa kushte. Dhe çdo veprim i mëtejshëm i njëanshëm duhet të shmanget dhe të rivendoset qetësia.

Si hap i parë, pres që autoritetet e Kosovës të pezullojnë operacionet policore me fokus në ndërtesat komunale në veri të Kosovës dhe protestuesit e dhunshëm të tërhiqen. Unë do të vazhdoj të angazhohem me dy liderët” thuhet në reagimin e Josep Borrellit dhe BE-së. 

Bashkimi Evropian pret që palët të veprojnë me përgjegjësi dhe të angazhohen menjëherë në Dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme për situatën në veri të Kosovës që garanton siguri dhe siguri për të gjithë qytetarët dhe hap rrugën për zbatimin e Marrëveshjes së re në rrugën drejt normalizimit.

“Për këtë, unë jam duke punuar në organizimin e një Takimi urgjent të Dialogut të Nivelit të Lartë të mbështetur nga Përfaqësuesi Special i BE-së Miroslav Lajčák. 

Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i EEAS për paqe, siguri dhe mbrojtje, Charles Fries, ndodhet në Kosovë. E kam kërkuar që të shkojë në Kosovë, ai është atje, dhe së bashku me misionin tonë të BE-së për Sundimin e Ligjit, EULEX-i , si reaguesi i dytë i sigurisë, do të më raportojë personalisht për situatën në terren” shton Borrell.

Ndërkohë, Shtetet Anëtare po informohen për zhvillimet dhe po diskutojnë masat e mundshme që duhen marrë nëse palët vazhdojnë t’i rezistojnë hapave të propozuar drejt de-përshkallëzimit.

“Palët pritet të kontribuojnë në bashkëpunimin dhe sigurinë e frytshme rajonale në Evropë dhe për të kapërcyer trashëgiminë e së kaluarës. Ka pasur mjaft dhunë – ka pasur shumë dhunë. Ne kemi shumë dhunë në Evropë tashmë sot – nuk mund të përballojmë një konflikt tjetër” përfundon reagimi.