Ads: Abonimet Digitalb OTT ofert me lirime deri 40%

Shëndetësia

Çfarë të bëni nëse helmoheni nga ushqimi, pa shkuar në spital?

Helmimi nga ushqimet është i zakonshëm dhe krijon shumë probleme. Por çfarë duhet të bëni nëse gjendeni në shtëpi.

Çaji i mentes

Mentja përdoret shumë në aromaterapi. Vaji i saj ka efekt relaksues dhe qetëson trupin. Kjo cilësi e saj është perfekte  për ata që vuajnë nga helmimi ushqimor.

Uthulla e mollës

Uthulla e mollës në stomak qetëson traktin gastro-intestinal. Ajo nuk i lejon bakteret të përhapen në stomak.

Uji

Diarreja është një prej pasojave të helmimit. Gjatë kësaj kohe, trupi humbet shumë lëngje dhe dehidratohet. Pirja e sa më shumë uji e ndihmon trupin të hidratohet përsëri.

Karbon aktiv (ushqimor)

Karboni aktiv është ideal për gazrat dhe substancat e padëshiruara që dëmtojnë trupin dhe ju shpëton prej tyre.

Limoni

Bakteret mund të zhduken në praninë e aciditetit duke përshpejtuar kështu shërimin nga helmimi ushqimor.  Përgatisni një lëng me limon dhe shtoni pak mjaltë ose sheqer. Mund t’i shtoni gjithashtu pak limon çajit.Related posts
Shëndetësia

Lodra toksike në treg: Rrezik për shëndetin e fëmijëve

Shëndetësia

Mëngjesi-tri rregullat e arta për rënien në peshë

Shëndetësia

Pse është i rëndësishëm konsumimi i pjeprit?

Shëndetësia

Ushqimet që fshehurazi po ua dëmtojnë dhëmbët