Home Blog Page 4

Këlyshi më i veçantë në botë, bishti i rritet në ballë

0

Një këlysh me bisht që i rritet në ballë është bërë një yll viral pasi është braktisur dhe lënë në rrugë në “motin e ngrirë”.

Organizata e shpëtimit “Mac’s Mission” gjeti këlyshin, i cili kishte të lënduar edhe këmbën, në rrugë së bashku me një qen tjetër më të vjetër dhe i mori të dy më vete, shkruan mediumi britanik “Mirror”.

Stafi i kësaj organizate e emëroi këtë këlysh tërheqës “Narwal the Little Magical Furry Unicorn” (“Narwal, Njëbrirëshi i Vogël Magjik me Gëzof”) dhe ai shumë shpejtë u bë me shumë fansa pasi janë shpërndarë disa videot e tij në rrjetin social Facebook, transmeton Koha.net.

Kjo qendër për shpëtimin e kafshëve me bazë në Missouri, SHBA, deri tani ka shpëtuar shumë kafshë të cilët ishin të abuzuar, lënduar apo kanë lindur me defekte të cilët do të ngordhnin pa ndihmën e kësaj qendre.

Sipas “Mac’s Mission”, bishti i Narwalit nuk përbën rrezik për shëndetin e tij pasi në incizimet me rreze “X” të bëra, ai nuk është e lidhur me asnjë nerv.

Videot dhe fotot e tij duke luajtur janë bërë virale dhe kanë marrë vëmendjen e shumë adhuruesve të kafshëve.

Narwhal nuk është ende gati për adoptim pasi stafi mjekësor i qendrës deklaron se ai duhet vëzhguar teksa rritet në mënyrë që bishti i tij i dytë të mos bëhet problem në të ardhmen.

Koleksionet e fundit të modës në TEG

0

4 ditë festë për ditëlindjen e qendrës tregtare

Tendencat që propozojnë stilistët e modës për sezonin e dimrit tashmë gjendjen edhe në Shqipëri.

Vitrinat e dyqaneve në qendrën tregtare ‘Tirana East Gate’ na prezantojnë me koleksionet e reja, ku spikasin materialet vezulluese, prerjet elegante dhe llojshmëria e ngjyrave.

Po ky fillim sezoni përkon edhe me ditëlindjen e 8-të të
TEG. Katër ditë festë nga data 14 deri 17 Nëntor janë menduar
për klientët e vizitorët besnik. Jo vetëm argëtim, por edhe kursim për kuletat
e tyre.

TEG është qendra më e vizituar në vend, një destinacion
që zgjidhet nga familjet jo vetëm për trendet më të fundit të modës, por edhe
për të kaluar kohën e lirë në mjedise të ndryshme të qendrës.

Tv Klan

  

Regjisores Arzana Kraja sot i jepet lamtumira e fundit

0

 

Regjisores Arzana Kraja e cila u u gjet pa shenja jete të mërkurën në lagjen “Kalabria”, do t’i jepet sot lamtumira e fundit në varrezat e Dragodanit në Prishtinë.

E ndjera që është edhe vajza e akademikut Mehmet Kraja, pas vetës ka lënë në krijimtari të bujshme artistike.

Ajo ishte regjisore e filmave të metrazhit të shkurtër: ‘Shkurta” dhe atij të gjatë ‘Fusha e mëllenjave”.

Ky i fundit kishte hapur edhe zyrtarisht edicionin e 11-të të PriFest.

37 vjeçarja ishte edhe asistent producente e serialit të njohur kosovar “Kafeneja Jonë”.

 

——————————————–
Ju pëlqeu “Regjisores Arzana Kraja sot i jepet lamtumira e fundit”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

Komunitetet mjekësore dhe shoqatat e diabetit bashkohen sot me një zë

0

Dita Botërore e Diabetit

Dita Botërore e Diabetit

Në 14 Nëntor në ditën botërore të diabetit, të gjitha komunitetet mjekësore dhe shoqatat e diabetit bashkohen në një zë të fuqishëm për të parandaluar diabetin, këtë “pandemi”të re globale.

Diabeti mellitus apo sëmundja e sheqerit është një sëmundje kronike që karakterizohet nga rritja e nivelit të glukozës apo sheqerit në gjak,për arsye se organizmi nuk ka mundësi të prodhojë insulinë ose prodhimi është i pamjaftueshëm apo ka pamundësia të veprimit të insulinës në qelizat e organizmit.

14 Nëntori, si dita botërore e diabetit është vendosur për nder të ditëlindjes së Frederik Banting i cili sëbashku me Charles Best ,dy shkencëtarë kanadezë, arritën të izolojnë nga pankreasi i qenit Insulinën e cila ndryshoi dhe shpëtoi jetën e diabetikëve në mbarë botën

Diabeti prek rreth 5% qind të popullsisë së botës dhe numri i të sëmurëve është vazhdimisht në rritje ,duke u dyfishuar çdo 10 vjet. Në botë sot numërohen 366 milion diabetikë dhe në vitin 2030 mendohet të jenë 520 milionë diabetikë, apo 6,3 % e popullsisë së botës të jetë prekur nga diabeti. Sipas OBSH , Diabeti shkakton çdo vit 5% të vdekjeve globale dhe mendohet se vdekjet nga diabeti në 10 vitet e ardhshme do të rriten me 50%. Në çdo 10 sekonda në botë shtohen dy njerëz të tjerë me diabet dhe se çdo 10 sekonda vdes një njeri nga shkaqe që lidhen me diabetin, kjo sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Për parandalimin e tij duhet të kemi parasysh disa këshilla: kryerja e kontrolleve të rregullta të sheqerit në gjak ,1 herë në vit nëse bën pjesë në grupin e rrezikuar ndërsa njerzit e tjerë kryerja e testit 1 herë në 3 vjet.

Kontrolli rregullisht i tensionit të gjakut. Mbajta e peshës nën kontroll. Kryerja e aktivitet fizik,30 min të paktën në 5 ditë të javës. Pakësimi i marrjes së yndyrnave në ushqim,sidomos ato shtazore. Përdorimi i ushqimeve të pasura me fibra,si fruta,zarzavate dhe shmangia e përdorimit të duhanit e alkoolit./21Media

“Pse nuk na përmende?”, Iva Tiço tregon reagimin e ish-partnerëve pasi botoi librin e saj të parë

0

Gazetarja Iva Tiço ka sjellë së fundmi në treg librin e saj të titulluar “Për vete”. E ftuar në emisionin “Soiree”, Tiço rrëfeu historitë personale që ka shkuar në libër, përfshirë këtu të gjithë ish-të dashurit e saj.

Ajo u shpreh se ish-të dashurit e saj janë ankuar se përsë Iva nuk i ka përmendur me emra.

Pjesë nga biseda në studio

Jonida Shehu: Ka histori ish-ash të tut?

Iva Tiço: Ka.

Jonida Shehu: E dinë ata?

Iva Tiço: Sigurisht.

Jonida Shehu: Ke patur debate?

Iva Tiço: Jo fare përkundrazi.

Jonida Shehu: E kanë pëlqyer këtë mënyrë?

Iva Tiço: Absolutisht po. Vetëm mund të kenë një problem që pse nuk i kam përmendur me emër .

Jonida Shehu: Kanë dashur të jenë me emër?

Iva Tiço: Po patjetër.

Jonida Shehu: Është emancipuar Tirana…

Ushqimet që nuk do jemi në gjendje t’i hamë më për shkak ngrohjes globale

0

Ngrohja globale do të bëjë ndryshime që njerëzimi duhet të mësoj se si të i adaptohet.

 

Dhe përderisa temperaturat rritet, dhe moti ekstrem bëhet i vërtet, fermerët dhe hulumtuesit bëhen më të shqetësuar për të ardhmen e ushqimeve të famshme.

Në këtë artikull do i gjeni disa nga ushqimet që mendohen që nuk do të mund të i hamë për shkak ngrohjes globale, raporton “Bright Side”, transmeton lajmi.net.

Çokollata

Kështu, keni vendosur të hani diçka pas bukës. Hapni qantën ku keni ëmbëlsirat dhe nuk gjeni asgjë. Kjo situatë mund të bëhet e vërtet. Edhe pse pemët e kakaos nuk janë të ndikuara nga temperaturat, ato kërkojnë shi dhe lagështirë.

Çaji

Kush nuk ka dëshirë të relaksohet me një filxhan çaj pas një ditë të lodhshme. Mesa duket duhet të kërkojmë metoda të tjera për tu relaksuar në të ardhmen. Specialistët kanë konfirmuar se sektori i çajit do të jetë shumë i ndikuar nga ngrohja globale nëse nuk merren masa.

Mjalti

Ne e kemi përmendur më herët se mjalta dhe bletët janë në rrezik. Ka shumë arsye, por edhe ngrohja globale duhet të fajësohet.

Ky studim ka parë se ngritja e nivelit të Karbonit i largon proteinat e polenit, burimi kryesor i bletëve ku ushqehen.

Po ashtu, frutat si mollët, vishnjet dhe pjeshkat janë një simbol i ushqimeve verore. Por, me sa duke duhet të i zëvendësojmë ato me perime të cilat i bëjnë ball ngrohjes globale.

Kafeja

Nëse nuk mund të vendosni se cila është më efektive për të filluar ditën- një dush apo një kafe, ngrohja globale do ua bëjë këtë më të lehtë.

Birra

Birra është një prej pijeve më të preferuara jo vetëm në Amerikë, por edhe në shumë vende të tjera. Mirëpo, nxehtësia mund të qojnë deri në humbje 17% të elbit./Lajmi.net/

  

 

7 gabimet që ndikojnë në mbipeshën e fëmijëve

0

Orari i ngrënies dhe pasiviteti fizik janë veç dy prej faktorëve

Orari i ngrënies dhe pasiviteti fizik janë veç dy prej faktorëve

Mbipesha është një problem te fëmijët dhe për këtë përgjegjësinë më të madhe e kanë prindërit. Prindërit shpesh nga dëshira për të pasur fëmijë të shëndetshëm nuk dinë të sillen kur fëmijët fillojnë të fitojnë peshë.

Më poshtë do të njiheni me disa nga gabimet që bëjnë prindërit:

Faktori trashëgues

Nëse shumica e të rriturve në familje janë në mbipeshë, ekziston një shans i lartë që fëmija të bëhet me peshë të tepërt, por jo vetëm për shkak të faktorëve trashëgues, por edhe sepse një familje e tillë dhe zakonet e ngrënies janë të tilla që krijohen kushtet për kultivim. Zakonisht, familje të tilla hanë mirë, kështu që ushqimet me shumë kalori janë të bollshme në meny. Trashëgimia është një faktor shumë i rëndësishëm që dikush të jetë i prirë për të fituar peshë.

Shkalla metabolike

Shkalla e metabolizmit është përgjithësisht e lindur dhe është e lehtë për disa njerëz që të mbajnë peshë, sepse pa marrë parasysh sa ushqim hanë, trupi i tyre e konsumon shpejt. Sidoqoftë fëmijët me një metabolizëm më të ngadaltë duhet t’i kushtojnë vëmendje sasisë dhe llojit të ushqimit dhe – të përfshihen më shumë në aktivitete sportive.

Orari i vaktit

Statistikat tregojnë se gjysma e të rriturve dhe një e treta e fëmijëve hanë vetëm dy vakte të mëdha në ditë. Ekspertët rekomandojnë katër deri në pesë vakte më të vogla në ditë.

Dieta

Shumë yndyra në dietë, ushqime të yndyrshme dhe të kripura -promovojnë mbipeshë. Hani ushqime të rafinuara, miell të bardhë, kripë tryeze, oriz të bardhë, bukë të bardhë, pastë pudre të bardhë, brumë byrek me miell të bardhë dhe ushqim me aditivë dhe konservues. Është interesante që gjysma e fëmijëve nuk hanë peshk, por kjo është arsyeja pse shumica preferojnë mish të yndyrshëm dhe konsumojnë pije të gazuara. Këto janë të gjitha simptoma të një diete jo të shëndetshme, e cila krijon parakushtet për një rënie të imunitetit dhe shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme.

Lloji i ushqimit

Pjesa më e keqe është se ato bëhen një ushqim kryesor për fëmijët. Fëmijët po marrin më pak dhe më pak ushqime të gatuara, lëngje të freskëta dhe natyrore, pasi ato janë mposhtur nga markat globale të gazuara dhe energjike.

Pasiviteti fizik

Nëse një fëmijë ecë më pak se gjysmë ore në ditë, atëherë ai nuk djeg mjaft kalori. Ka edhe aktivitete të tjera të padëshiruara siç është qëndrimi ulur për një kohë të gjatë, qëndrimi para kompjuterit, TV…Nëse prindërit janë shumë të zënë me punë, atëherë fëmijët janë shumë pak aktivë dhe muskujt do të ngurtësohen dhe krijohet dhjami. Për më tepër, ne nuk kemi fusha të mjaftueshme sportive dhe parqe në dispozicion për të rinjtë, përcjell vizion plus.

Nuk fle mjaftueshëm

Gjumi në mënyrë indirekte ka efekt në shtimin e peshës. Fëmijëve u lejohet të shtrihen vonë dhe gjumi i parregullt zvogëlon eliminimin e substancave të tepërta dhe toksike nga trupi dhe rrit akumulimin e yndyrës.

Fjalët prekëse të Kaltrina Selimit pas vdekjes së nënës së saj (FOTO)

0

 

Javën e kaluar, ka ndërruar jetë nëna e këngëtares së njohur shqiptare, Kaltrina Selimit.

Pas varrimit të saj, artistja mbrëmë vonë hyri në Instagram për të bërë një postim me anë të cilit ka falënderuar të gjithë për ngushëllime dhe mbështetjen që iu është dhënë në këtë kohë të vështirë.

Kaltrina poashtu nuk ka la pa shkruar disa fjalë prekëse për nënën e cila tashmë nuk jeton më.

“E ty nëna ime, i lehtë të qoftë dheu, uroj që shpirti yt të prehet në paqe. Unë kisha akoma nevojë për kujdesin tënd, prandaj uroj të jesh engjulli im mbrojtës gjithë jetën”, ka shkruar ajo

Më poshtë mund ta shihni postimin e plotë./Prive.al

                   View this post on Instagram                                  

A post shared by Kaltrina Selimi (@kaltrinaselimiiofficial) on

 

 

——————————————–
Ju pëlqeu “Fjalët prekëse të Kaltrina Selimit pas vdekjes së nënës së saj (FOTO)”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

Ju kujtohen Antonio dhe Maria? Shikoni sa kanë ndryshuar aktorët 16 vite më pas

0

Telenovela meksikane “Për ty”, e cila u
prodhua në vitin 2002, mbërtheu shikuesit shqiptarë para ekranit gjatë kohës që
u transmetua në vendin tonë. Aktorët kryesorë të saj, Maria dhe Antonio, me
siguri ju kanë mbetur në mendje të gjithëve.

Pas 16 vitesh nga shfaqja e aktorëve në këtë
telenovelë, çdukush është kurioz të dijë se ç’bëhet me jetën e tyre. Ana De la
Reguera, në rolin e Marias dhe Leonardo Garcia, në rolin e Antonios, kanë
vazhduar të ndjekin karrierën e tyre në aktrim, duke u impenjuar aktualisht për
projekte të reja.

Ana De la Reguera ka marrë pjesë së fundmi në serialin ‘Goliath’, që pritet të dalë shumë shpejt në transmetim, ndërsa Garcia aktualisht po luan një prej roleve në telenovelën ‘Miembros al aire’.

Personat mbi moshën 40 vjeçare duhet të punojnë tri herë në javë

0

Nëse do të ju kërkonin të punoni 3 herë në javë dhe të paguheni me rrogë të rregullt, a do të ishit ankuar?

 

Me siguri që jo, në një koorporatë në Amerikën Veriore kjo ide nuk ju duket absurd. Çka nuk janë në gjendje të kuptojnë punëdhënësit është ajo se çfarë janë duke konfirmuar edhe psikologët, njerëzit janë më produktivë nëse punojnë më pak se 5 herë në javë.

Një studim i bërë në vitin 2016 në Universtitetin e Melbourne të Australisë, janë fokusuar në atë se sa shumë kohë është normale të punohet dhe dhe efektet në punën dhe funksionin e njerëzve mbi moshën 40 vjeç, raporton “Natural Soulution Magazine”, transmeton lajmi.net.

Testi është kryer me pjesëmarrës të cilët kanë qenë të punësuar jashtë shtëpisë për 35 orë gjatë javës. Testi njohës ka gjetur se aftësitë e personave rriten më shumë nëse punojnë vetëm 25 orë në javë.

Kjo nënkupton që personat të cilët janë në moshë të mesme do të kenë më shumë kohë për të shpenzuar me familjarët e tyre dhe kjo do i bëjë edhe më produktiv. /Lajmi.net/