Home Blog Page 3

James Blunt flet për Kosovën

0

Në një intervistë për prestigjiozen “The Sun”
James Blunt ka folur edhe për Kosovën.

James në një intervistë për prestigjiozen “The Sun”, flet për përvojën e tij në ushtrinë britanike gjatë luftës së Kosovës dhe çfarë e bën atë me të vërtetë të pikëlluar.

“Unë isha në ushtri në luftën e Kosovës,
kështu që pashë shumë vdekje. Kjo ka qenë ndër përvojat më të hidhura”, u
përgjigj ai.

Ai ndër të tjera ka treguar se kë prej
personazheve publike admiron dhe ka folur edhe për jetën private.

“Greta Thunberg. Ajo po flet për temën më të
rëndësishme në botë sot. Dhe ajo është mbret i ri.”, është shprehur tutje
Blunt.

I pyetur se sa shpesh kryen marrëdhënie
seksuale ai e ka dhënë si në shaka një përgjigje.

“36 herë në javë. Po ju?”, ka përfunduar
James.

Për ta qetësuar një djalë 15 muajsh, protestuesit libanezë ia këndojnë “Baby Shark”

0

Tashmë e njohin të gjithë këngën e famshme për fëmijë “Baby Shark”, ajo është bërë hit në gjithë botën.

Derisa në Liban janë tensionuar protestat rreth situatës ekonomike dhe taksave, për një moment në qendër të qytet gjithçka u kthye në humor.

Një nënë, derisa po kalonte atypari me veturën e saj e brenda kishte edhe djalin 15 muajsh, Robinin, u tha protestuesve se fëmija saj është i frikësuar nga zhurma e tyre. Por, askush s’ia ktheu me të keq. Përnjëherë, siç raporton CNN, protestuesit nisën t’ia këndonin këngën e famshme “Baby Shark”, transmeton Koha.net.

“U thash atyre kam një fëmijë në veturë, mos bëni zhurmë dhe për një moment ata nisën të këndonin këngën”, i ka thënë Eliane Jabbour CCN-it.

Ajo ka shtuar se “gjithçka ishte spontane”, dhe se djali i saj u qetësua menjëherë sepse i pëlqen shumë kjo këngë, që tashmë është bërë himn bërë gjithë fëmijët në botë.

Kjo video është publikuar nëpër rrjetet sociale dhe po bën bujë.

Me këtë metodë bateria në iPhone t’ju zgjasë më shumë

0

Një eksperiment i realizuar së fundi

Një eksperiment i realizuar së fundi

Sipas një testi të ri, nëse e aktivizoni ‘dark mode’ në iPhone, do t’ju ndihmojë që bateria t’ju zgjasë më shumë.

Në një eksperiment të publikuar në YouTube, janë testuar dy iPhone iOS 13 – një në ‘dark mode’ dhe tjetri në ‘light mode’, derisa iu shpenzua bateria të dyve. Nga rezultatet kuptohet se kur telefoni në ‘light mode’ u ndal, iPhone-i në ‘dark mode’ ishte 30%.

Eksperimenti është realizuar nga kanali i YouTube, PhoneBuff dhe u përdorën dy iPhone XS Max. Për realizimin e eksperimentit u përdorën krahë robotikë, që u lidhën me smartfonët, transmeton rtv21.tv

Pas dy orësh eksperimenti, iPhone në ‘dark mode’ kishte 88 përqind, ndërsa bateria e iPhone në ‘light mode’ ra në 83 përqind. Pas katër orësh, iPhone i parë ishte 72 përqind, ndërsa i dyti 57. Pas shtatë orësh, iPhone në ‘light mode’ u ndal, ndërsa iPhone në ‘dark mode’ kishte edhe 30 përqind bateri.

Sidoqoftë, rezultatet mund të ndryshojnë, kjo varet edhe prej dritës së ekranit, modeleve të telefonëve dhe faktorëve të tjerë./21Media

Pamje që tregojnë se çfarë ndodhi gjatë fluturimit historik 19 orësh pa asnjë ndalesë

0

Qantas bëri historinë në industrinë e aviacionit këtë javë ndërsa drejtonte fluturimin më të gjatë në botë Dreamliner.

 

Kjo pasi që, Boeing 787-9 Dreamliner fluturoi direkt nga Nju Jorku në Sidnej, duke bërë udhëtimin në 19 orë e 16 minuta.

Siç edhe ishte bërë e ditur, aeroplani kishte vetëm 49 pasagjerë dhe ekuipazh në bord, duke përfshirë katër pilotët që drejtonin shërbimin.

Rruga është në të vërtetë një fluturim provë pasi linja ajrore duket të nisë rrugët më të rregullta direkte nga Australia në Londër dhe Nju Jork, përcjell Telegrafi.

Aktualisht nuk është konfirmuar nëse do të vazhdohet me këto shërbime, megjithëse një vendim pritet të merret deri në fund të vitit.

Ndërkohë, hedhim një vështrim brenda fluturimit historik – nga aeroplani deri tek vaktet që shijuan pasagjerët gjatë udhëtimit.

 

  
 

Sot shënohet e dytë e javës për të drejtat e viktimave të krimit

0

 

Nën përkujdesjen e kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi, dhe në mbështetjen e Ambasadës së SHBA-së në Kosovë dhe UN WOMEN-it, sot do të vazhdojë Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit.

Në ditën e dytë do të mbahen katër panele të tjera diskutimi me tema si koordinimi ndërinstitucional në trajtimin e rasteve të trafikimit të qenieve njerëzore, sfidat në trajtimin e rasteve të dhunës seksuale gjatë luftës, avokimi për të drejtat e viktimave dhe legjislacioni përkatës i shteteve të rajonit dhe aspekti social, psikologjik dhe roli i mediave në trajtimin e viktimave të krimit, transmeton Kp.

  
  

Ndryshe, këtë vit po shënohet 10-vjetori i “Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit”.

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi është zotuar se angazhimi i tij si kryeprokuror i Shtetit dhe i të gjithë mekanizmave relevantë nuk do të mungojë që rastet e viktimave të krimit të trajtohen drejt gjatë gjithë procedurave, ndërsa kryerësit të marrin dënimet meritore.

 

——————————————–
Ju pëlqeu “Sot shënohet e dytë e javës për të drejtat e viktimave të krimit”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

Prishtinasi gjen para në rrugë, e kërkon pronarin

0

 

Dje, gjatë mesditës një i ri ka gjetur një shumë të parave në qendër të Prishtinës.

I njëjti, përmes një grupi të mbyllur në Facebook ka bërë njoftimin duke kërkuar që personit që i kanë humbur të lajmërohet tek ai.

  
  

“Sapo e gjeta një shumë të pareve në rrugë afër qendrës në Prishtinë…nëse e dini kujt i kanë humb, ju lutem më shkruani në privat lokacionin dhe shumën e saktë.”, ka shkruar Kujtim Salihu nga llogaria e tij.

 

——————————————–
Ju pëlqeu “Prishtinasi gjen para në rrugë, e kërkon pronarin”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

Kjo është dita kur ndryshon ora, akrepat kthehen një orë prapa

0

 

Në mëngjesin e ditës së diele të datës 27 tetor 2019, akrepat e orës do të kthehen 60 minuta prapa.

Ndryshimi do të fillojë në orën 3, ku do të shënojë ora 2, duke kthyer pra kështu një orë prapa.

  
  

Ky ndryshim i orës bëhet dy herë në vit, në javën e fundit të tetorit dhe në të dielën e fundit të marsit me qëllim shfrytëzimin sa më mirë të energjisë diellore. Ndryshimi i orës në Europë u vendos si ligj europian në vitin 1981 dhe është rinovuar çdo katër vjet. Norma europiane vendos në mënyrë të qëndrueshme datat e fillimit të periudhës së orës së verës dhe përfundimin e saj.

Mirëpo Bashkimi Europian ka vendosur që nga vitit 2021 ndërrimi i orës të hiqet dhe shtetet anëtare të BE’së do të vendosin vet se me çfarë ore do të vazhdojnë, verore ose dimërore.

 

——————————————–
Ju pëlqeu “Kjo është dita kur ndryshon ora, akrepat kthehen një orë prapa”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

I thinjur por shumë me stil, kështu duket në moshën 55 vjeçare ‘Saidi’

0

“O’Clone” ka qenë një ndër serialet më të pëlqyera, i cili edhe sot, gati pas dy dekadash, ende mbahet mend nga ata që e kanë ndjekur atë.
Me kastë të mirënjohur dhe të pëlqyer të aktorëve, “O’Clone” ka arritur shikeshmëri të madhe në tërë botën.       
Nga ky serial, një nga aktorët që ka pasur rol të veçantë, ka qenë edhe aktori Dalton Vigh apo “Saidi”, i cili ka luajtur rolin e burrit të aktores kryesore të serialit, Giovana Antonellit apo “Zhades”.
    
Me rolin e tij të veçantë, “Saidi” ka fituar popullaritet kudo që është transmetuar seriali, shkruan rtv21. Në kohën kur është xhiruar seriali, “Saidi” ka pasur 38 vjet, ndërsa sot ai ka 55 vjet dhe ka ndryshuar paksa stilin.

Kjo shihet nga imazhet e shumta që aktori ka publikuar në instagram për 184 mijë ndjekësit e tij. Dalton Vigh de Sousa Vales është aktor brazilian, i cili është lindur më 10 korrik të vitit 1964.

Ndonëse, karrierën e ka filluar qysh vite më parë, popullaritetin ai e fituar me rolin e “Saidit” nga seriali “O’Clone”. Kujtojmë që, ”O’Clone” ka qenë telenovelë braziliane, që ishte zhvilluar në Rede Globo nga 1 tetori i vitit 2001 deri më 14 qershor të vitit 2002, i cili ishte transmetuar edhe në Kosovë.——————————————–
Ju pëlqeu “I thinjur por shumë me stil, kështu duket në moshën 55 vjeçare ‘Saidi’”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

Me këtë metodë bateria në iPhone do t’ju zgjasë më shumë

0

Një eksperiment i realizuar së fundi

Një eksperiment i realizuar së fundi

Sipas një testi të ri, nëse e aktivizoni ‘dark mode’ në iPhone, do t’ju ndihmojë që bateria t’ju zgjasë më shumë.

Në një eksperiment të publikuar në YouTube, janë testuar dy iPhone iOS 13 – një në ‘dark mode’ dhe tjetri në ‘light mode’, derisa iu shpenzua bateria të dyve. Nga rezultatet kuptohet se kur telefoni në ‘light mode’ u ndal, iPhone-i në ‘dark mode’ ishte 30%.

Eksperimenti është realizuar nga kanali i YouTube, PhoneBuff dhe u përdorën dy iPhone XS Max. Për realizimin e eksperimentit u përdorën krahë robotikë, që u lidhën me smartfonët, transmeton rtv21.tv

Pas dy orësh eksperimenti, iPhone në ‘dark mode’ kishte 88 përqind, ndërsa bateria e iPhone në ‘light mode’ ra në 83 përqind. Pas katër orësh, iPhone i parë ishte 72 përqind, ndërsa i dyti 57. Pas shtatë orësh, iPhone në ‘light mode’ u ndal, ndërsa iPhone në ‘dark mode’ kishte edhe 30 përqind bateri.

Sidoqoftë, rezultatet mund të ndryshojnë, kjo varet edhe prej dritës së ekranit, modeleve të telefonëve dhe faktorëve të tjerë./21Media

Shijojeni motin edhe për ca ditë

0

 

Sot në tërë rajonin pritet të mbajë mot kryesisht me diell, stabil dhe mjaft i nxehtë për këtë periudhë kohore.

Në mëngjes nëpër lugina mund të ketë mjegull e cila do të zhduket gjatë paradites.

  
  

Temperaturat maksimale do të arrijnë rreth 26-27 gradë celsius në nivel rajoni.

Edhe ditëve të ardhshme nuk pritet ndonjë ndryshim i motit, madje pritet të ketë ngritje të mëtujeshme të temperaturave të cilat mund të arrijnë deri në 30 gradë celsius ajo maksimalja në nivel rajonal.

 

——————————————–
Ju pëlqeu “Shijojeni motin edhe për ca ditë”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.