Home Blog

Vendet më të mira për të rritur fëmijët

0

Studimet e fundit kanë treguar se vendi më i mirë për të rritur fëmijët nuk është SHBA, por Danimarka.

 

Raporti, i cili rendit vendet më të mira, vlerësoi 73 kombe dhe kjo renditje bëhet çdo vit nga studiues të Shkollës Wharton të Universitetit të Pensilvanisë.

Në këtë renditje, nuk përfshihen Shqipëria dhe Kosova. Danimarka është njohur si vendi më i mirë për të krijuar një familje falë politikave shumë bujare për gratë që sapo kanë lindur dhe lejes së atësisë, sistemit shëndetësor dhe arsimit publik falas në këto vende.

Në vendin e dytë renditet Suedia ndërsa në të tretin Norvegjia. Kanadaja dhe Holanda janë në pesë të parat, pasuar nga Finlanda, Zvicra, Zelanda e Re, Australia dhe Austria. Dy vendet fqinje të Shqipërisë, Italia dhe Greqia renditen përkatësisht në vendin e 16 dhe 21.

Në listën me 73 shtetet renditen edhe dy vende të Ballkanit, Kroacia në vendin e 24 dhe Serbia në vendin e 63.

Sondazhi u krye duke pyetur më shumë se 20,000 njerëz në SHBA., Azi, Evropë, Lindjen e Mesme dhe Afrikë.

Pjesëmarrësit u ndanë në mënyrë të barabartë në grupe të ndryshme në mënyrë që të kishin përfaqësim të saktë për secilin komb./OraNews

 

Shpiket makina që mban mëlçinë të gjallë deri në shtatë ditë

0

Deri më tani, mëlçia mund të ruhej jashtë trupit për vetëm disa orë.

 

Falë teknologjisë së fundit, ky organ pa të cilin jeta nuk është e mundur, tani mund të mbahet jashtë trupit deri në shtatë ditë.

Gjatë kësaj periudhe, mëlçia e dëmtuar mund të riparohet ose numri i transplanteve në dispozicion mund të rritet.

Është e mundur të hiqni depozitat e yndyrës dhe madje edhe rigjenerimin e pjesshëm, duke kursyer kështu jetën e shumë pacientëve me sëmundje serioze.

“Unë do të thosha që kjo makinë mund të shpëtojë jetën e 30 pacientëve që kanë vdekur deri tani, ndërsa në listën e pritjes për një mëlçi të re,” tha profesori Pierre Alin Clavier, president i Departamentit të Kirurgjisë dhe Transplantimit në Spitalin Universitar të Cyrihut.

Një makinë e integruar perfuzioni, është punë e një studimi katërvjeçar nga një grup kirurgësh, biologësh dhe inxhinierësh nga Universiteti i Cyrihut.

Baza e kësaj teknologjie është një sistem kompleks perfuzioni, i cili imiton shumicën e funksioneve themelore fiziologjike të trupit.

Shkencëtarët e konsiderojnë këtë zbulim një hap të madh përpara kur bëhet fjalë për procesin e transplantimit të mëlçisë, transmeton KosovaPress.

Pamela Healy, shefe ekzekutive e bamirësisë britanike Liver Trust, tha se pajisja u ofron shpresë qindra njerëzve në listën e transplanteve, të cilët po përballen me një pritje të padurueshme të organit.

“Pritja mund të jetë e padurueshme për pacientët me sëmundje të përparuar të mëlçisë, si dhe për familjen e tyre”, tha Hilly, duke shtuar se kjo pajisje ka një rëndësi të madhe për të gjithë ata që kanë qenë duke luftuar me këtë problem serioz për një kohë të gjatë, por edhe për vetë ilaçin.

 

Teknikë ushtarake për personat që kanë probleme me gjumin: Do të flini për 2 minuta

0

Janë të shumtë personat që kanë probleme me gjumin.

 

Nëse jeni në mesin e atyre që mëngjesi ju gjen duke u rrotulluar për të gjetur pozitën e përshtatshme për gjumë, atëherë keni klikuar artikullin e duhur.

Kjo është një metodë ushtarake që përdoret me dekada, e cila pretendohet se ka efekt te çdokush që e provon.

Metoda është e detajuar në librin “Relax and Win: Championship Performance”, i cili u botua për herë të parë në vitin 1981.

Teknika me katër hapa thuhet se përdoret nga ushtria amerikane për t’i ndihmuar ata të flenë gjatë situatave që nuk janë aq të qeta dhe për t’u siguruar që ushtarët të mos bëjnë gabime për shkak të lodhjes.

Ja se si të flini për dy minuta:

Relaksohuni të gjithë muskujt në fytyrën tuaj, përfshirë gjuhën, nofullën dhe muskujt përreth syve. Lëvizni shpatullat të ndjekur nga krahët tuaja lart-poshtë.

Frymëmarrja

Kur të jeni qetësuar, merrni frymë ngadalë dhe njëtrajtshëm, duke relaksuar muskujt e gjoksit. Përqendrohuni edhe në relaksimin e këmbëve në këtë moment, filloni nga kofshët dhe vithet dhe përfundoni me shputat. Dhjetë sekonda dorëzojuni plotësisht ndjenjës së relaksimit.

Pastrimi i mendimeve

Ekspertët propozojnë tre shembuj të teknikës vizuale.

Imagjinoni që jeni të shtrirë në barkë në një liqen të qetë, mbi ju gjendet vetëm qielli i kaltër i pafund.

Imagjinoni që jeni ulur në karrige luhatëse në dhomën e cila është plotësisht e errësuar.

Provoni që gjatë dhjetë sekondave të mos mendoni për asgjë. Nëse është e nevojshme, kthjelloni edhe më shumë mendjen duke përsëritur “mos mendo, mos mendo, mos mendo”.

Teknika thuhet se funksionon për 96 për qind të njerëzve pas gjashtë javësh praktikë.

Revista TIME raporton se një studim i 13 vendeve në vitin 2016 tregoi se ata që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar janë më të lodhurit. Më shumë se një e treta e britanikëve nuk flenë gjumë aq shumë sa duhet.

Dr Neil Stanley, një ekspert i pavarur i gjumit për mbi 34 vjet, shprehet se kjo është një fenomen kulturor.

“Një arsye pse SHBA ka një problem të tillë me gjumin është sepse ne kemi krijuar një shoqëri 24-orëshe më shumë se çdo vend në Evropë,” shpjegoi ai.

NHS përshkruan shkaqet psikologjike (stresi, tronditja emocionale, depresioni dhe ankthi) e lodhjes janë shumë më të zakonshme sesa shkaqet fizike (për shembull anemia, tiroide nënvepruese, apnea e gjumit).

 

Në këtë gjendje ka përfunduar shtëpia Robertit pasi u largua Nora

0

A po i mungon Robertit e ambientit të shtëpisë një femër e kujdesshme, po Nora?
Çifti më i përfolur gjatë 2019-tës, kryesisht pjesës se dytë të këtij viti ishin Nora Istrefi dhe Robert Berisha.      
Lajmi për ndarjen e tyre pas disa vitesh lidhje e martesë, bëri bujë në mediat rozë, shkruan “Kosovarja”.
Thashetheme të ndryshme qarkulluan gjithandej, ndërkohë që vet personazhet kryesore nuk dhanë detaje për rastin.    
Dita-ditës lajmet për ta u zbehen pasi secili morën në dorë timonin e jetës së tyre.
Lidhjet e mundshme të dashurisë ishin thashethemet e radhës që prekën si Norën ashtu edhe Robertin, por që as këto nuk dolën të vërteta, të pakten nuk u konfirmuan asnjëherë.
E tani aktivitetet e tyre në rrjetet sociale janë të shpeshta dhe të shumta duke treguar se po shijojnë secilin moment, pa njëri tjetrin.
Në një foto të Robertit sot merr vëmendje dhoma e tij e cila duket e çrregullt.
A po i mungon Robertit e ambientit të shtëpisë një femër e kujdesshme, po Nora?


——————————————–
Ju pëlqeu “Në këtë gjendje ka përfunduar shtëpia Robertit pasi u largua Nora”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

Shpiket pajisja që mban mëlçinë të gjallë jashtë trupit deri në 7 ditë

0

Pajisja u ofron shpresë qindra njerëzve në listën e transplanteve

Pajisja u ofron shpresë qindra njerëzve në listën e transplanteve

Deri më tani, mëlçia mund të ruhej jashtë trupit për vetëm disa orë. Falë teknologjisë së fundit, ky organ pa të cilin jeta nuk është e mundur, tani mund të mbahet jashtë trupit deri në shtatë ditë.

Gjatë kësaj periudhe, mëlçia e dëmtuar mund të riparohet ose numri i transplanteve në dispozicion mund të rritet. Është e mundur të hiqni depozitat e yndyrës dhe madje edhe rigjenerimin e pjesshëm, duke kursyer kështu jetën e shumë pacientëve me sëmundje serioze.

“Unë do të thosha që kjo makinë mund të shpëtojë jetën e 30 pacientëve që kanë vdekur deri tani, ndërsa në listën e pritjes për një mëlçi të re.”, tha profesori Pierre Alin Clavier, president i Departamentit të Kirurgjisë dhe Transplantimit në Spitalin Universitar të Cyrihut.

Një makinë e integruar perfuzioni, është punë e një studimi katërvjeçar nga një grup kirurgësh, biologësh dhe inxhinierësh nga Universiteti i Cyrihut.

Baza e kësaj teknologjie është një sistem kompleks perfuzioni, i cili imiton shumicën e funksioneve themelore fiziologjike të trupit. Shkencëtarët e konsiderojnë këtë zbulim një hap të madh përpara kur bëhet fjalë për procesin e transplantimit të mëlçisë.

Pamela Healy, shefe ekzekutive e bamirësisë britanike Liver Trust tha se pajisja u ofron shpresë qindra njerëzve në listën e transplanteve, të cilët po përballen me një pritje të padurueshme të organit.

“Pritja mund të jetë e padurueshme për pacientët me sëmundje të përparuar të mëlçisë, si dhe për familjen e tyre”, tha Hilly, duke shtuar se kjo pajisje ka një rëndësi të madhe për të gjithë ata që kanë qenë duke luftuar me këtë problem serioz për një kohë të gjatë, por edhe për vetë ilaçin.

Kjo është nusja bukuroshe e Yllit të grupit “Aurora”

0

Kjo është nusja bukuroshe e Yllit të grupit “Aurora”
Të gjithë e mbajnë në mend këngën e famshme me titull “Lele kaçurele” të grupit “Aurora”, dikur një nga grupet më të famshme e të dëgjuara, shkruan “Kosovarja”.      
Refrenin e kësaj kënge që për një kohë të gjatë ishte hit i pa diskutueshëm, e këndonte Ylli, djaloshi kaçurels e me zë shumë të bukur.
Pavarësisht se grupi gëzoj sukses të madh, ai u shpërbë. Sot, “Aurora” ekziston vetëm në kujtimet e adhuruesve të shumtë në numër, që i pëlqenin këngët e grupit.    
Nazi e Ylli janë shumë pak të ekspozuar dhe nuk dihet shumë se çfarë po bëjnë.
Ne, prezantojmë portretin familjar të Yll Valles.


——————————————–
Ju pëlqeu “Kjo është nusja bukuroshe e Yllit të grupit “Aurora””?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

6 shenjat që tregojnë se partneri po abuzon keq me ju

0

Një partner manipulues kontrollon gjithçka brenda marrëdhënies dhe i thotë viktimës se çfarë të mendojë dhe të besojë aq shumë sa që kjo nuk është më e sigurt për asgjë që bën në jetë.

 

Abuzuesi përcakton se çfarë është dashuria dhe kontrollon vazhdimisht partnerin.

Ky nivel kontrolli mund të ketë një ndikim serioz në shëndetin mendor.

Nëse doni të dini nëse jeni viktimë e një lidhjeje toksike ku partneri kontrrollon gjithçka, shikoni këto gjashtë simptoma!

Ju bën të dyshoni në vetëvlerësimin tuaj

Pavarësisht se sa i mirë jeni apo cili është potenciali juaj, sulmuesi nuk do t’i vlerësonte kurrë aftësitë e viktimës. Përkundrazi, ai do ta tallte atë dhe do të përpiqej ta shtypte rregullisht. Ai do të bëjë gjithçka për ta bërë atë të besojë se është e padobishme.

Fshin mendimet, ndjenjat dhe perspektivat e një personi

Në këtë rast, sulmuesi përpiqet të kontrollojë mendjen e viktimës. Ai ka metoda dhe strategji përmes të cilave ai mund ta arrijë këtë kontroll. Injoroni ndjenjat e viktimës dhe injoroni pikëpamjet e tij. Përveç kësaj, kjo shqetëson rutinën e tij të përditshme.

Izolon viktimën nga familja dhe miqtë

Kur grabitqarët sulmojnë prenë e tyre, ata e ndajnë shënjestrën nga tufa. Kjo është pikërisht ajo që abuzuesit u bëjnë partnerëve të tyre.

Ata i përjashtojnë ata nga njerëzit me të cilët shoqërohen. Kur ata nuk janë më në kontakt me njerëzit me të cilët janë shoqëruar, bëhen të prekshëm. Kjo e bën më të lehtë që abuzuesi të pushtojë mendjen e viktimës, transmeton revista Class.

Ata bëjnë mikromanaxhim

Sulmuesi jo vetëm që përpiqet të menaxhojë dhe kontrollojë aspektet më të rëndësishme të jetës së viktimës, por ai preferon të mposhtë çdo veprim të vetëm të partnerit të tij.

Çdo ditë, si gjumi, ngrënia, larja dhe veshja janë vetëm disa nga gjërat që abuzuesi do të donte të menaxhonte. Kur viktimat kontrollohen kaq plotësisht, ata humbasin identitetin e tyre dhe bëhen skllevër të dhunuesit.

Ata përcaktojnë se çfarë jeni

Pasi kanë marrë nën kontroll jetën e partnerit të tyre, atyre u thuhet se kush janë dhe cilat janë aftësitë e tyre.

Ata i udhëzojnë larg aftësive të tyre të vërteta dhe i bëjnë ata të besojnë në ndonjë sens të rremë të personalitetit të tyre.

Ata përcaktojnë dashurinë dhe kushtet e lidhjes

Partnerët e dhunshëm kanë mënyrën e tyre për të përcaktuar gjithçka, veçanërisht dashurinë. Ata u tregojnë partnerëve të tyre se çfarë dashuria është sipas mënyrës së tyre të të menduarit. Ato gjithashtu përcaktojnë termat dhe kushtet e marrëdhënieve.

Nëse viktima zbaton rregullat, dhunuesit do ta vlerësojnë atë. Por nëse viktima bën ndryshe, ata do ta qortojnë atë dhe do ta bëjnë të kuptojë që nuk kanë asnjë të drejtë në këtë raport.

 

Vajza e Remzies i hip në shpinë të dashurit

0

 

Riola, vajza e vetme e këngëtares Remzie Osmani nuk po iu ikë mediave rozë.

Ajo komentohet vazhdimisht për aktivitetin e saj në Instagram që lidhet me jetën private, shkruan “Kosovarja”.

  

  

Riola është nga vajzat modeste, nuk e ka fiksim dukjen e jashtme andaj gati çdoherë shfaqet pa grim dhe tepër thjeshtë.

Asaj nuk i lënë përshtypje komentet e të tjerëve duke jetuar sipas qejfit të vet.

Riola ka kohë që e ka bërë publike lidhjen e saj të dashurisë me Besin.

Ata shfaqen shpesh në rrjetet sociale në imazhe të ndryshme, nuk hezitojnë t’ia shfaqin ndjenjat njëri-tjetrit në publik.

Së fundi Riola ka ndarë një imazh të këndshëm pranë tij. Ajo shfaqet e lumtur teksa duket në shpinën e të dashurit./Kosovarja/

 

——————————————–
Ju pëlqeu “Vajza e Remzies i hip në shpinë të dashurit”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

Nuk e kemi parë kurrë, kjo është familja e Lorit

0

Njihuni me familjen e Lorit.
Loreta Kaçka është këngëtarja e njohur me prejardhje nga Shqipëria e cila njihet për stilin dhe elegancën e saj.      
Lori ka një karrierë të bujshme në skenën muzikore duke mbledhur pas vetës një numër të madh fansash, shkruan “Kosovarja”.
Ajo është ndër femrat që nuk ekspozohet shumë po vjen me stil çdoherë, me elegancë dhe sharm.    
Këngëtarja ka vite që jeton në Prishtinë dhe duket që u ambientua shumë me Kosovën teksa ndihet e lumtur.
Edhe Lori si shumë kolëgë të saj ka shijuar vikendin në ambiente turistike me borë. Ajo shfaqet tejet atraktive derisa shijon kohën me familjen e saj.
“Familja”, ka shkruar këngëtarja krahas imazheve të këndshme në ambiente të bukura.


——————————————–
Ju pëlqeu “Nuk e kemi parë kurrë, kjo është familja e Lorit”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

Ndahet nga jeta njeriu më i shkurtër në botë

0

 

Magar u njoh si njeriu më i vogël në botë.

Njeriu më i shkurtër në botë siç verifikohet nga Guinness World Records (GWR), është ndarë nga jeta në një spital në Nepal në moshën 27 vjeçare.

  

  

Khagendra Thapa Magar, nga rrethi Baglung i Nepalit, ishte i gjatë vetëm 67 cm.

Vëllai i tij i tha agjensisë së lajmeve AFP se ai u nda nga jeta të premten pas një beteje me pneumoni.

Magar u njoh si njeriu më i vogël në botë në ditëlindjen e 18-të në vitin 2010, në një ceremoni ku morën pjesë personalitete vendase dhe ndërkombëtare.

“Unë nuk e konsideroj veten si një njeri të vogël. Unë jam një njeri i madh. Shpresoj se të kesh këtë titull më mundëson ta provoj atë dhe të marr një shtëpi të përshtatshme për mua dhe familjen time”, tha ai në atë kohë.

Guinness World Records ka dy kategori për njerëzit me shtat të shkurtër, ata që mund të ecin dhe ata që nuk mundën, transmeton rtv21.

Filipinasja, Junrey Balawing e cila nuk është në gjendje të ecë ose të qëndrojë pa u mbështetur, është njeriu më i shkurtër në botë me 59.93 cm.

 

——————————————–
Ju pëlqeu “Ndahet nga jeta njeriu më i shkurtër në botë”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.