Home Blog

A është në lidhje dashurie Tayna? Kjo foto tregon shumë

0

Këngëtarja e njohur Tayna në lidhje dashurie?
Artistja e njohur shqiptare, Tayna si duket është ndjerë mjaftë e veçantë në ditën e djeshme. Ajo ka pranuar disa buqeta me lule, të cilat i ka postuar në Instagram.     
Si duket ato kanë qenë mjaftë të rëndësishme për këngëtaren sepse ajo i postoi ato në rrjetin e saj në Instagram.
Se a është ajo në lidhje dashurie mbetet të shihet, edhe pse lulet janë sinjal i fillimit të ndonjë lidhje.   
Projekti i saj i fundit muzikor ishte bashkpunimi me Dafina Zeqirin i cili u quajt Bye Bye.
Ky projekt muzikor arriti rreth 7 milionë klikime.——————————————–
Ju pëlqeu “A është në lidhje dashurie Tayna? Kjo foto tregon shumë”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

Kështu duken sot aktorët e serialit “Pasionet e fshehta”

0

 

“Pasionet e fshehta” ka qenë një ndër serialet më të pëlqyera, i cili ka rrëmbyer zemrën e publikut, kudo që është transmetuar.

Seriali ka shfaqur historinë e tre vëllezërve të varfër, por të bukur që kanë ‘vjedhur’ zemrat e tri bukurosheve të pasura të familjes Elizondo, por të cilët janë përballur me shumë sfida deri në bashkimin përfundimtar të tyre.

Personazhe të bukura dhe mbresëlënëse të serialit kanë qenë: Natasha Klauss (Sarita) dhe Paola Rey (Himena), të cilat në serial kanë qenë motra. Një personazh tejet i dashur për publikun ka qenë edhe gjyshi tyre, Jorge Cao (Don Martini), i cili me batutat e tij ka fituar zemrat e shumë njerëzve përmes ekranit, shkruan rtv21.tv Sot këta tre aktorë të dashur u bënë bashkë, me ç’rast aktorja, Natasha apo “Sarita” publikoi një fotografi të bukur në instagram për 609 mijë ndjekësit e saj.

“Kjo treshe e bukur pas disa vitesh, ne do jemi përsëri për ju sot # E mërkurë live, në ora 6:00 në një #instagramlive për të gjithë dashamirët e këtyre ribashkimeve #pasiondegavilanes Gjyshi #Martin @ cao.jorge motra ime #Jimena @paolareyactriz dhe unë # Sarita”, shkroi Natasha në instagram krahas fotografisë. “Sarita” tani është 44 vjeçare, “Himena” është 39 vjeçare, ndërsa “Don Martini” ka 75 vjet.

Seriali “Pasionet e fshehta” ka qenë prodhim kolumbian i vitit 2003, i cili ka thyer kufijtë, duke u transmetuar në shumë vende të botës./21Media

 

 

——————————————–
Ju pëlqeu “Kështu duken sot aktorët e serialit “Pasionet e fshehta””?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

A e keni parë Norën natyrae? Ja si duket pa pik grimi

0

Jemi mësuar ta shohim të grimuar deri në detaje, kështu duket Nora natyrale.
Nora Istrefi është shfaqur krejtësisht natyrale.    
Këngëtarja Nora Istrefi është një prej emrave të njohur të estradës e cila kujdeset që të rregullohet deri në detaje, shkruan lajmi.net.
Këtë e bën qoftë për ndonjë paraqitje skenike apo edhe dalje tjetër në publik, por të gjithëve u ka interesuar të dinë se si duket Nora pa u grimuar.  
Ishte vetë Nora ajo e cila e ka publikuar një imazh të tillë në Instastory, e cila më pas ka filluar të qarkulloj në media.——————————————–
Ju pëlqeu “A e keni parë Norën natyrae? Ja si duket pa pik grimi”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

Horoskopi i datës 22 gusht 2019

0

Dashi

Dashi

Dita e sotme ka për të qenë shumë e mirë për ju dhe do i rregulloni edhe problemet e mbetura pezull prej kohesh. Ju të dashuruarit do keni më shumë besim se kurrë tek partneri juaj dhe marrëdhënia në çift ka për të qenë akoma më e mirë nga më parë. Ju beqarët do favorizoheni nga Jupiteri dhe do e gjeni shpirtin tuaj binjak. Çdo gjë për ju ka për të qenë si nëpër ëndrra. Në punë gjërat do ju marrin drejtimin e duhur. Saturni do ju bëjë më të duruar dhe më këmbëngulës se më parë. Në planin financiar do ju mbështesin gjatë gjithë kohës të afërmit dhe gjendja ka për të mbetur gjithë kohës e qëndrueshme.

Demi

Edhe pse Plutoni do ju provokojë disi ju duhet të ruani gjakftohtësinë. Kështu do dilni edhe më të fituar. Për ju të dashuruarit e sotmja do jetë pozitive kështu që përfitoni për të vendosur disa pika mbi “i” dhe për të marre vendime të rëndësishme. Ju beqarët do flirtoni gjatë gjithë kohës, por për fat të keq nuk do ja dilni dot të bëni për vetë asnjë person. Sot nuk do jete dita e tyre me fat. Sipas Dritare.net, në punë nuk do jeni aq kreativë sa do donit, megjithatë në tërësi gjërat do ju ecin si duhet. Bëni edhe pak durim e mos u nxitoni. Në planin financiar mirë është të mos rrezikoni shumë pasi në të kundërt situata mund t’iu dalë jashtë kontrollit.

Binjakët

Po u treguat të kujdesshëm dhe largpamës gjatë kësaj dite, çdo gjë do ju ecë mirë.  Në të kundërt do futeni në probleme. Për ju të dashuruarit e sotmja do jetë e mbushur me të papritura të njëpasnjëshme. Mundohuni që të mos thoni gjëra të pamenduara sepse pasojat do jenë të rënda. Ju beqarët nuk duhet të krijoni iluzione të kota sepse personat që do takoni nuk do jenë ata që keni shpresuar. Në punë do jeni bashkëpunues dhe mjaft të guximshëm. Do i mahnitni shefat dhe kolegët. Me shpenzimet duhet të tregoheni të kujdesshëm dhe të duruar. Po gabuat keni për t’u përballur me tronditje të forta.

Gaforrja

Ditë shumë e ngrohtë do jetë kjo e sotmja dhe një pjesë e dëshirave do ju realizohen. Për ju të dashuruarit do ndodhin gjëra vërtet të rëndësishme. Mund të merrni edhe vendime për të ardhmen e largët. Ju beqarët nuk do jeni aspak në humor për të filluar lidhje dhe nuk do preferoni të keni njohje të reja. Venusi do jetë planeti më i mirë pozicionuar në planin profesional dhe do ju ndihmojë të kryeni çdo detyrë me përpikmëri. Financat do i keni gjatë gjithë kohës nën kontroll dhe situata do mbetet e kënaqshme në çdo moment. Nuk do keni për çfarë të qaheni.

Luani

Mirë është që gjatë kësaj dite të bëni një bilanc për jetën tuaj e më pas të merri edhe vendime. Nëse keni një lidhje mos u tregoni të paduruar dhe mos kërkoni gjëra të pamundura nga partneri. Po qëndruat me këmbë në tokë do kaloni një ditë më të mirë. Ju beqarët do merrni deklarata fantastike dhe nuk do i rezistoni dot tundimit për të filluar një lidhje. Në punë duhet që herë pas here të bëni edhe disa lëshime. Mos u tregoni egoistë dhe mendjemëdhenj sepse do dilni të humbur. Në planin financiar do përballeni me goxha probleme dhe vetëm specialistët mund t’iu ndihmojnë të gjeni zgjidhje.

Virgjëresha

Do jeni shumë sensualë gjatë kësaj dite dhe gjithashtu optimistë për gjithçka. Për ju të dashuruarit e sotmja do jetë e mrekullueshme. Do e keni të lehtë të flisni për çdo gjë me partnerin dhe do i sqaroni edhe mosmarrëveshjet. Ju beqarët do keni akoma më shumë mundësi për takime dhe me siguri që do gjeni personin e përshtatshëm. Në punë, sado që të mundohen t’iu pengojnë, ju do jeni të pandalshëm. Pak e nga pak do i arrini objektivat. Te ardhurat do fillojnë të përmirësohen dalëngadalë. Do jeni shumë më të logjikshëm me shpenzimet.

Peshorja

Gjatë kësaj dite do ndieni një nevojë të jashtëzakonshme për t’i bërë gjërat ndryshe. Me ndihmën e të afërmve do i realizoni dëshirat. Për ju të dashuruarit e sotmja do jetë fantastike. Shprehini të gjitha dëshirat sepse partneri do jetë i gatshëm t’ua plotësojë ato. Nëse jeni beqarë, edhe pa bërë asgjë do mund ta gjeni princin tuaj të kaltër dhe do filloni një lidhje të qëndrueshme. Në punë, edhe sikur të mos ju pëlqejë pozicioni që keni, nuk duhet të bëni zhurmë. Prisni dhe pak dhe gjithçka do ju ndryshojë për mirë. Sipas Dritare.net, financat do jenë goxha të mira, kështu që mund të përfitoni për të kryer ndonjë investim më tepër se zakonisht.

Akrepi

Përgatituni për një ditë të jashtëzakonshme sot. Si dashuria, ashtu edhe miqësia, puna dhe paraja do ju ecin më së miri. Nëse keni një lidhje, jeta juaj sentimentale do jetë e mbushur me kënaqësi dhe emocione. Do zbuloni edhe disa karakteristika të reja të partnerit, të cilat do ju bëjnë ta dashuroni me më shumë pasion atë. Ju beqarët do doni ta ndryshoni sa më shpejt statusin tuaj dhe ka rrezik të bëni gabime duke nxituar. Në punë projektet do marrin formë dhe do ndiheni më të qetë se më parë. Ja që durimi të nxjerr në dritë. Në planin financiar keni për te pasur fat me shumicë.

Shigjetari

Pendohuni dhe kërkoni falje për gabimet e bëra. Vetëm kështu do gjeni qetësinë dhe do ndiheni të çliruar. Nëse jeni në një lidhje duhet të bëni të pamundurën për të ruajtur një klimë të ngrohtë. Të shumtë do jenë personat që do mundohen t’iu prishin punë prandaj bëni kujdes. Ju beqarët do jeni shumë lozonjarë dhe joshës kështu që mund të tërhiqni pas vetes cilindo që do pëlqeni. Në punë energjia do ju pushtojë gjithë kohës dhe do e dini mirë çfarë hapash të hidhni. Do lodheni, por do keni goxha arritje. Sektori i financave do jetë me shumë fat. Do keni para edhe për të bërë investime edhe për të hequr mënjanë.

Bricjapi

Ka mundësi që Hëna dhe Plutoni t’iu bëjnë të humbisni kontrollin gjatë kësaj dite. Nëse jeni në një lidhje mund të keni edhe momente delikate, por në tërësi gjërat kanë për të ecur goxha mirë. Mes jush nuk do ketë as probleme. Ju beqarët nuk do doni të bëni asnjë lloj ndryshimi në jetën tuaj sepse edhe ashtu ndiheni për mrekulli. Në punë, një bashkëpunëtor i vjetër do ju bëjë një propozim interesant që duhet ta mendoni me kujdes. Mos jepni përgjigje të menjëhershme. Buxhetin do dini gjithmonë si ta menaxhoni kështu që gjendja do jetë e kënaqshme në çdo moment.

Ujori

Jupiteri do iu japë mundësinë të konkretizoni projektet gjatë kësaj dite dhe do ju bëjë më të duruar. Nëse keni një lidhje, marrëdhënia juaj me partnerin do thellohet edhe më tepër. Do i harroni të gjitha problemet që keni pasur dikur dhe do e shihni botën me një sy tjetër. Ju beqarët nuk do keni fat në dashuri kështu që do jetë e kotë që të tentoni të joshni. Jeta profesionale ka për të qenë më e kënaqshme nga sa kishit menduar. Do jeni gjithë kohës të motivuar dhe të gatshëm për sfida. Saturni do ua qartësojë mendimet në planin financiar dhe nuk do hidhni asnjë hap të nxituar në këtë sektor. Gjendja do mbetet e mirë.

Peshqit

Do zgjidheni me humor shumë të mirë sot dhe do bëni çdo gjë që do e mendoni të logjikshme. Ju të dashuruarit do gjeni mënyra nga më të ndryshmet për t’i treguar partnerit sa shumë e doni dhe ai do ndihet më së miri. Nëse keni kohë bashkë mund të merrni edhe vendime të rëndësishme që do ua ndryshojnë të ardhmen. Ju beqarët nuk do keni dashuri me shikim të parë, por nuk do ju mungojnë njohjet që shumë shpejt do shndërrohen në diçka më shumë. Në punë duhet t’i paraprini problemet dhe duhet të merrni masa. Dijeni që shefat dhe kolegët ju shohin me adhurim për ato që keni arritur deri më sot. Financat pa asnjë lloj problemi. /dritare.net

Leonora tregon nëse do t’i futet politikës

0

A do t’i futet politikës Leonora, tregon vet ajo.
Këngëtarja e mirënjohur, Leonora Jakupi jo rrallë herë ka shfaqur dashurinë e saj për vendin.     
Këtë çoftë përmes intervistave e deklaratave publike, por edhe përmes asaj që din ta bën më së miri, këngës.
Përveç këtyre gjërave Leonora nuk ka ndërmend të bëj një hap tjetër, ajo ka mohuar bindshëm se nuk do t’i futet politikës, shkruan rtv21.   
Në një postim në Instastory, Leonora është përgjigjur me JO në pyetjen të cilën e ka shtruar vetë: Unë në politikë?
Sa i përket projekteve muzikorë, këngëtarja këtë vit është rirkthyer me këngën “A m’ke harru” pas dy viteve pauzë.——————————————–
Ju pëlqeu “Leonora tregon nëse do t’i futet politikës”?
Komentoni ose shpërndane me shoqëri.

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse i jepni më shumë përparësi fjetjes

0

Një studim tregon se gjumi për 8 orë rregullisht nuk është me të vërtetë një luks, por më shumë një pjesë thelbësore e një rutine të shëndetshme. Mungesa e orarit të gjumit mund të ndikojë seriozisht në shëndetin tuaj mendor, emocional dhe fizik. Le të shohim se çfarë ndodh nëse filloni t’i jepni përparësi gjumit.

Nëse nuk keni gjumë të mjaftueshëm, ai do të ketë efekt në përqëndrimin tuaj në punë ose shkollë. Shkencëtarët zbuluan se ne përpunojmë informacione të reja ndërsa flejmë. Me fjalë të tjera, mendja dhe trupi juaj janë më të mirë në mëngjes pasi të keni bërë një pushim të duhur, sesa  përpara se të flini. Dhe kjo vlen për çdo aftësi të re, nga studimi universitar deri tek luajtja e një sporti të ri.

Kur pushoni sa duhet, rregullisht, përqendrimi dhe aftësitë juaja për zgjidhjen e problemeve funksionon në nivelet optimale. Mund të mendoni më qartë dhe të merrni vendime më shpejt.

Ky studim ka treguar se ndërsa jemi duke fjetur, ne gjenerojmë një hormon të quajtur leptin, që i thotë trupit tonë se ne jemi të plotë dhe se nuk kemi nevojë për më shumë ushqim. Kur nuk pushojmë sa duhet, ai del jashtë ekuilibrit dhe fillojnë të rriten dëshirat për ushqim.

Shkencëtarët zbuluan se fjetja e mjaftueshme jo vetëm që do të zvogëlojë nivelin tonë të stresit, por gjithashtu do të parandalojë rrezikun e marrjes së presionit të lartë të gjakut dhe kolesterolit të lartë. Mungesa e gjumit gjithashtu mund të çojë në të gjitha llojet e çështjeve që lidhen me zemrën./LIVING

Paolo Fox zbulon cilat shenja të HOROSKOPIT do ta mbyllin muajin ÇIFT

0

Dashi: Ky muaj do të jetë shumë i bukur edhe në fushën e ndjenjave, aq sa do t’i nxitni të gjithë ata që s’besojnë në dashuri të bëjnë hapa para. Është e vërtetë që yjet na ndihmojnë, por nëse do të mbyllemi në shtëpi, asgjë nuk do të ndodhë. Periudhë interesante për zemrat e vetmuara që janë duke bërë njohje të reja. Miqësitë e krijuara në fund të korrikut mund të ndryshojnë status. Erotizmi do të shtohet pas datës 11 kur Mërkuri do të kalojë tranzit duke ndezur shpirtrat. Do ta keni më të lehtë t’i fitoni sfidat. Gushti dhuron emocione dhe të reja të rëndësishme.

Demi: Në fushën e ndjenjave gushti nuk do të dhurojë shumë. Ose jeni ju që pretendoni shumë, ose personat me të cilët rrini ju marrin nëpërkëmbë, ngaqë u gjendeni gjithmonë pranë. Por jo, nuk është kështu. Është e vërtetë që jeni tolerantë dhe nëse dikush ju hap probleme, jeni të gatshëm t’i mirëkuptoni, por edhe ju keni caqet tuaja. Nëse kupa është mbushur, do të shpërtheni duke rrezikuar edhe vetë raportin tuaj. Datat 7, 8, 14, 15, 28 dhe 29 do të jenë ditë prove për marrëdhëniet tuaja. Çiftet që kanë një lidhje të fortë, do të kapërcejnë gjithçka. Marrëdhëniet e dyfishta do të marrin fund. Kini shumë kujdes me të lindurit në shenjën e Akrepit dhe të Ujorit.

Binjakët: Në fushën e ndjenjave do të fitoni një sfidë të bukur. Nëse disa çifte kanë kaluar një krizë të vështirë në mars, në gusht do të rifitoni kohën e humbur. Pjesa e parë e muajit është më e favorshme edhe në fushën e ndjenjave. Do t’u jepni fund raporteve që bazohen në gënjeshtra apo te leverdia që mund të ketë një partner. Fundi i gushtit do t’i vërë çiftet në provë.

Gaforrja: Marrëdhëniet e krijuara gjatë vitit 2019 përcjellin shumë stres. Disa nga ju do të bien në dashuri me persona që janë të lidhur me dikë tjetër dhe që s’janë aspak të gatshëm për lidhjet jetëgjata. Ata që duan të martohen apo të zyrtarizojnë lidhjen do të hasin disa vonesa, sidomos gjatë javëve të fundit. Çiftet që po përballen me probleme që lidhen me fëmijët, rrezikojnë t’i japin fund raportit të tyre nga kokëfortësia.

Luani: Janë të shumtë ata të shenjës së Luanit që muajt e fundit janë mbyllur në vetvete kanë frikë nga gjërat e reja. Kritikojnë shumë, por nuk veprojnë. Duhet të ndryshojnë, pasi është mëkat të mos shfrytëzohet kjo periudhë e mrekullueshme. Gjysma e parë e muajit është idealja për të joshur personat që ju interesojnë. Rikthehet dëshira seksuale. Njohjet e gushtit do të jenë jetëgjata. Joshja juaj as që vihet në dyshim.

Virgjëresha: Ky muaj do t’ju dhurojë shumë vetëkënaqësi. Favorizohen personat që janë prej kohësh vetëm dhe të zhgënjyer nga dashuria. Planifikoni pushime argëtuese, sidomos pas datës 15, sepse shumë planetë do të përqendrohen në shenjën tuaj. Do të filloni që tani të ndieni ndikimin pozitiv të planetëve, i cili do të kulmojë në vitin 2020. Mjafton të frekuentoni vendet e duhura dhe të mos jeni pesimistë. Edhe një aventurë e thjeshtë mund të shndërrohet në diçka më shumë. Të lindurit në shenjën e Virgjëreshës dinë mjaft mirë të vënë në punë mendjen dhe jo të dashurohen vetëm falë aspektit fizik.

Peshorja: Martesat që janë në krizë duhet të përballen me realitetin dhe të kuptojnë ç’po ndodh deri në fund të vitit. Gjatë gushtit do të mund të shëroni plagët e hapura nga raportet sentimentale që kanë qenë në krizë. Sigurisht që për të kapërcyer një problem, duhet guxim dhe vullnet nga të dyja palët. Marrëdhëniet e nxituara dhe që kanë nisur shpejt e shpejt do të zgjasin, vetëm nëse s’rrezikojnë një lidhje tjetër serioze. Do të përjetoni çaste emocionuese me të lindurit në shenjën e Luanit dhe të Shigjetarit.

Akrepi: Nuk është çasti të mendoni për lidhje të reja sentimentale. Zemrat e vetmuara nuk kanë besim te dashuria. Por edhe ata që kanë një marrëdhënie pasionale, do të bëhen kritikë ndaj partnerëve. Raportet sentimentale janë shumë të rrezikuara këtë periudhë, madje edhe ato të çifteve që janë të lidhur prej kohësh. Mos i vini në provë partnerët, pasi do t’i jepni fund gjithçkaje. Problemet me një ish-bashkëshort/e nuk do të zgjidhen, të paktën jo deri në datën 21.

Shigjetari: Yjet ndikojnë gjithnjë e më shumë në aspektin sentimental. Disa nga ju kanë njohur personat e duhur, ndërsa të vetmuarit bëjnë mirë t’i hedhin sytë përreth. Dëshira për të dashuruar është e madhe, por njëherazi druheni se mos zhgënjeheni dhe shfaqni mosbesim. Çiftet që duan të martohen gjatë gushtit janë në periudhën më ideale, sepse kanë më shumë kohë të lirë. Jupiteri ju ndihmon të merrni vendimet e duhura për të ndryshuar jetën.

Bricjapi: Ju kanë lodhur këshillat dhe kërkesat e të afërmve për të marrë vendimet e duhura, por këtë muaj nuk do t’ju stresojnë. Nuk do ta ndieni ndikimin e palëve të treta dhe do të bëni sipas kokës suaj. Lërini mënjanë dyshimet, nëse jeni të vetmuar prej kohësh. Nëse korriku ka qenë problematik, gushti do të jetë muaji i rizgjimit të ndjenjave, sidomos pas kalimit të Venusit në shenjën tuaj në datën 22. Emocione të veçanta me të lindurit në shenjën e Peshqve, Akrepit dhe të Bricjapit.

Ujori: Ju kanë lodhur këshillat dhe kërkesat e të afërmve për të marrë vendimet e duhura, por këtë muaj nuk do t’ju stresojnë. Nuk do ta ndieni ndikimin e palëve të treta dhe do të bëni sipas kokës suaj. Lërini mënjanë dyshimet, nëse jeni të vetmuar prej kohësh. Nëse korriku ka qenë problematik, gushti do të jetë muaji i rizgjimit të ndjenjave, sidomos pas kalimit të Venusit në shenjën tuaj në datën 22. Emocione të veçanta me të lindurit në shenjën e Peshqve, Akrepit dhe të Bricjapit.

Peshqit: Ju kanë lodhur këshillat dhe kërkesat e të afërmve për të marrë vendimet e duhura, por këtë muaj nuk do t’ju stresojnë. Nuk do ta ndieni ndikimin e palëve të treta dhe do të bëni sipas kokës suaj. Lërini mënjanë dyshimet, nëse jeni të vetmuar prej kohësh. Nëse korriku ka qenë problematik, gushti do të jetë muaji i rizgjimit të ndjenjave, sidomos pas kalimit të Venusit në shenjën tuaj në datën 22. Emocione të veçanta me të lindurit në shenjën e Peshqve, Akrepit dhe të Bricjapit./

Këto këshilla prindërit e rinj duhet t’i dinë patjetër

0

Pesë këshilla të dobishme rreth foshnjave të porsalindura

Pesë këshilla të dobishme rreth foshnjave të porsalindura

Ndiheni sikur jeta juaj po fillon nga e para për të dytën herë pasi e merrni fëmijën e porsalindur në krahët tuaj. Herë pas here fëmija juaj do të vjedhë zemrën.

Sidoqoftë, prindërit e rinj sado që përpiqen të përgatiten mund të jenë të shqetësuar për t’u kujdesur për foshnjën e porsalindur, veçanërisht nëse është fëmija i tyre i parë.

Ju mund të lexoni të gjitha librat në botë, por kurrë nuk mund të përgatiteni me të vërtetë për atë që është sikur të keni gjithë jetën e një personi në duart tuaja!

Më poshtë ju sjellim disa këshilla, që mund të ndihmojnë prindërit e të sapolindurve, përcjell rtv21.tv

Mos e nënvlerësoni rëndësinë e gjuhës së trupit

Thërrmimi nuk është e vetmja mënyrë që fëmija juaj përpiqet të komunikojë me ju. Kushtojini vëmendje gjuhës së trupit të fëmijës tuaj. Duart e shtrënguara mund të tregojnë se fëmija juaj është i uritur. Goditja e përsëritur sugjeron se fëmija juaj mund të dëshirojë të luajë.

Kur ushqeni foshnjën me gji, mbajeni kokën e bebes më afër vetes

Në shfaqjet televizive, kur nënat ushqejnë me gji foshnjat shpesh tregohen, duke mbajtur foshnjën e tyre me dorën më të afërt me kokën e foshnjës, duke mbajtur gjoksin e tyre me krahun e kundërt. Ndërsa, kjo është në rregull për fëmijët më të rritur, është më mirë të bëni të kundërtën me të sapolindurit. Kjo lejon dorën tuaj të lirë për të lëvizur kokën e fëmijës suaj dhe e bën më të lehtë për të kaluar anët, përcjell rtv21.tv

Dushi i parë i fëmijës suaj duhet të jetë me sfungjer 

Është koha që ti e kupton se fëmija yt meriton trajtim të veçantë, si marrja e një dushi me sfungjer personal, por ekziston një arsye e veçantë për të kënaqur të porsalindurin në një mënyrë të tillë.

Jini të vetëdijshëm për ndjeshmërinë e lëkurës së fëmijës tuaj

Kini kujdes para se të aplikoni kremra. Bebet pa dyshim kanë lëkurë të thatë pas lindjes, por lëkura e tyre është gjithashtu shumë e ndjeshme dhe vendosja e locionit në mënyrë kaq shpejt mund të shkaktojë reaksione alergjike. Nëse doni të merrni në zakonin e aplikimit të locionit ose vajit tek fëmija juaj, provoni të përdorni pak në një pjesë të vogël të trupit të foshnjës për të parë nëse ka reagim, përcjell rtv21.tv

Shtrojeni vendin e foshnjës në rast të ndryshimeve të natës

Kur fëmija juaj zgjohet në mes të natës sepse duhet të ndërrohet, mund të jetë një sherr i madh, duke u përpjekur për të rregulluar situatën në dorë. Shtrimi i vendit të foshnjës me dyshekë të papërshkueshëm nga uji mund të ndihmojnë në lehtësimin e procesit të pastrimit sesa të hiqni plotësisht krevatin./21Media

Lidhjet e gjata munden të dështojnë shumë lehtë pas martesës

0

Kur jemi në një lidhje të gjatë me dikë që e dashurojmë, është shumë normale të mendojmë për hapin tjetër: që është martesa.

Ideja e martesës na bënë mbi të emocionuar dhe na përcjell një e qeshur e çmendur në fytyrën tonë.

Të jetoni së bashku me personin që dashuroni tingëllon perfekte, por realiteti ndryshon nga se jemi mësuar të shohim në filma, raporton “Bright Side”, transmeton lajmi.net.

Vetëm pse dy persona kanë qenë në lidhje për një kohë të gjatë, nuk nënkupton se ata do të kenë një martesë si në romanet e Nicholas Sparks.

Në këtë artikull do të gjeni disa arsye të sinqerta se pse çiftet që kanë qenë një kohë të gjatë në lidhje, përfundojn në divorc.

Mungesë e përkushtimit

Kur jeni të ri: të dashuruar dhe në lidhje, ju do të gjeni mënyra të reja në një mënyrë apo tjetër ta bëni partnerin/partneren të ndjehen special.

Ndërsa, në anën tjetër, kur jeni të martuar, ju filloni ta merrni personin që e doni për të mirëqenë. Nuk i vlersoni mjaftueshëm ashtu siç keni bërë në të kaluarën.

Ju ishit më të dashur dhe më të pasionuar në fillim të lidhjes

Sipas një studimi, çiftet të cilët janë mbi të dashuruar dhe të pasionuar pas njëri tjetrit në fillim të lidhjes kanë më shumë gjasa të përfundojnë të divorcuar pasi që martohen.

Kur konsumoheni në fillim të lidhjes, më nuk do të ndjeni të njëjtin emocion që keni ndjerë në lidhje.

Nuk ka qenë ‘dashuri’

Gabimin më të madh që ne bëjmë është ngatërrimi i dashurin me pasion. Personat që janë në lidhje që një kohë të gjatë e ngatërrojnë të qenit në dashuri dhe të qenit në rehati rreth një personi dhe kjo është gabimi. Zakonisht këtë gjë e kuptojnë pas martesës, dhe kjo mund të përfundoj me ndarje.

Nevojat e juaja kanë ndryshuar

Njerëzit ndryshojnë me kohë dhe me ta ndryshojnë edhe nevojat. Kur këta persona të cilët kanë qenë në lidhje të gjatë, ndahen pas martesës është sepse prioritetet e tyre kanë ndryshuar.

Keni zbuluar një anë të re të partnerit/partneres tuaj

Të jeni me dikë për një kohë të gjatë, nuk nënkupton që ju dini gjithçka për ta. Kur martoheni dhe jetoni së bashku, ju do të zbuloni anë të reja të tyre- disa mund të jenë interesante, por disa të këqija.

Kur zbuloni këto gjëra të këqija, gjasat që do të divorcoheni janë të mëdha.

Ja çfarë thuhet për çiftet që grinden gjatë tërë kohës

0

Sipas një analize të fundit, rreth 44% të personave të martuara besojnë se grindja një herë në javë ju ndihmon atyre të mbajnë një lidhje të shëndetshme dhe produktive për një kohë të gjatë.

Në fakt, çiftet që grinden shpesh, por gjithmonë në terma paqësor, kanë më shumë gjasa të rrinë bashkë, sepse, pa marr parasysh ata e dinë se dashuria e tyre është e sinqertë.

Grindja dhe argumentet janë shenjë e një lidhje të pjekur

Nëse jeni në gjendje që gjatë një argumenti të mbani një mendje të pastër, nënkupton që jeni gati që lidhja juaj të shkoj në një nivel tjetër, raporton “Bright Side”, transmeton lajmi.net.

Të grindeni nënkupton që juve ju intereson për njëri tjetrin

Ndoshta do ishte më e lehtë, vetëm të i mbyllni sytë për ndonjë shprehi e partnerit/partneres që ju çmend. Por, fakti që ju jeni gati të merrni të gjithë parehatinë e grindjes në mënyrë që të merrni një rezultat më t’i mirë, është shenjë e dashurisë së vërtet.

Të grindeni bënë që ju të keni komunikim më të lehtë

Në mënyrë që të krijoni besim në lidhjen tuaj, ju nuk duhet të rrini në heshtje. Përderisa, argumentet dhe grindja me njëri tjetrin është njëra prej formave më të mëdha të komunikim dhe më e sinqerta, ju ndihmon me të vërtet që të krijoni intimitet, besim dhe një lidhje më të fortë.

Është shenjë e një lidhje të shëndetshme

Psikologët besojnë se janë 7 pika kryesore për një lidhje të shëndetshme dhe të lumtur, dhe përleshjet me njëri tjetrin është njëra prej tyre.

Të grindeni nënkupton që ju do jeni për një kohë të gjatë

Sipas studimeve, gabimi më i madh që bëjnë çiftet është shmangja e njëri tjetrin në situata ku e ndjejmë që diçka është gabim por nuk e shprehim. Dhe ky komunikim i dobët është njëra arsyeve se pse çiftet ndahen.

Po ashtu, të diskutoni e zbulon dhe rikthen pasionin tuaj

Disa persona ju pëlqen që të grinden për shkak se ia rrit nivelin e hormoneve. Në mënyrë të pavetëdijshme këta persona e dinë që kur grinden është vetëm një shenjë e pasionit.