Lajme

Dhjetra raketa të Hezbollahut nga Libani në drejtim të Izraelit: Momenti kur kapen nga sistemi i mbrojtjes ajrore

Grupi i militantëve Hezbollah ka lëshuar dhjetra raketa Katyusha nga jugu i Libanit drejt Galileo, në veri të Izraelit. Sirenat janë aktivizuar në vendbanimet Dafna, Snir, Hagoshrim, Dan dhe në vendbanime të tjera. Në Izrael është vënë në funksion sistemi Iron Dome, (sistem i lëvizshëm izraelit i mbrojtjes ajrore i zhvilluar nga Rafael Advanced Defense Systems dhe Israel Aerospace…
Read more
Lajme

Britania me deklaratë urgjente, Sunak: Dënoj me ashpërsi sulmin e regjimit iranian!

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak ka lëshuar një deklaratë urgjente për media, lidhur me sulmin e Iranit ndaj Izraelit. Sunak thotë se e dënon me ashpërsinë më të madhe “sulmin e pamatur të regjimit iranian kundër izraelit”. Ai thotë se Britania e Madhe do të mbrojë sigurinë e Izraelit, dhe shton se po punon me aleatët për parandalimin e përshkallëzimit të…
Read more
Lajme

Prokuroria kërkon që të arrestohet xhudisti Akil Gjakova

Prokuroria Themelore në Pejë ka kërkuar arrestimin e xhudistit Akil Gjakova, i cili është i dyshuar për dhunë ndaj bashkëshortes së tij. Një gjë të tillë e ka bërë të ditur zëdhënësi i Prokurorisë Themelore të Pejës, Shkodran Nikçi. Ai ka thënë se…
Lajme

Ushtria izraelite thotë se ka punuar ngushtë me SHBA-në, Britaninë dhe Francën gjatë sulmit të Iranit

Izraeli ka punuar ngushtë me SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Francën për sulmin e mbrëmshëm të Iranit në drejtim të tyre. Zëdhënësi ushtarak izraelit, kundëradmirali Daniel Hagari, tha se të tri shtetet veprua për të parandaluar sulmet iraniane. “Ne po punojmë ngushtë me SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Francën që vepruan sonte. Ky partneritet ka qenë gjithmonë i ngushtë…
Read more
Lajme

Sulmi me dronë dhe raketa nga Irani, ushtria izraelite thirrje banorëve në disa zona: Qëndroni pranë hapësirave mbrojtëse

Ushtria izraelite u ka kërkuar banorëve të zonave specifike që të qëndrojnë pranë “hapësirave mbrojtëse” deri në një njoftim të dytë. Në një postim në Telegram, Forcat Mbrojtëse të Izraelit u thanë njerëzve në lartësitë veriore të Golanit, në zonën e Nevatimit, Dimona dhe Eilat që të ndiqnin këshillat. “Me aktivizimin e sirenave kërkohet të futet në një…
Read more