Lajme

Freedom House: Kosova dhe Shqipëria vende “pjesërisht të lira” pavarësisht përparimeve

      Organizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor ku vlerëson se Kosova dhe Shqipëria mbesin vende “pjesërisht të lira” pavarësisht përparimit në disa fusha për avancimin e të drejtave të njeriut dhe lirive të qytetarëve. Në raportin mbi “Lirinë në Botë”, Kosova këtë vit vlerësohet me 60 pikë nga 100 pikë maksimale, pa…
Read more
Lajme

Haxhiu: Kurti duhet të jap llogari për degradimin e shëndetësisë, për skandale e hajni

      Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, ka kritikuar kryeministirn Albin Kurti për mospjesëmarrje në seancën ku po diskutohet për sigurimet shëndetësore. Haxhiu, ka kërkuar përgjegjësi për siç ka thënë dështimin në shëndetësi e degradimin në sistemin shëndetësor. “Sot Kurti duhej të ishte në këtë debat për të dhënë përgjegjësi për…
Read more
Shëndetësia

Lëngjet që forcojnë kockat dhe trupin

Kockat e shëndetshme janë të rëndësishme për një qëndrim dhe paraqitje të mirë dhe për një rini afatgjatë. Kockat janë substancat minerale më të forta në organizëm, por sidoqoftë ato mbeten inde të gjalla gjithnjë në rritje. Përveç kockave të forta…
Shëndetësia

Përfitimet shëndetësore nga uji me hudhër

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën shqiptare. Përveç se u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera të panumërta për shëndetin. Përdorimi i hudhrës me ujë është trajtimi më i lehtë që mund ta përgatisni në…
Lajme

Bujar Osmani akuza të drejtpërdrejta Albin Kurtit për ndërhyrje në shtetin fqinj

Bujar Osmani, kandidati i BDI-së në zgjedhjet për President në Maqedonisë e Veriut ka qenë i ftuar në emisionin “Opinion”. Ai u pyet në lidhje me raportet me Prishtinën zyrtare dhe me kryeministrin Kurti, të cilat së fundmi kanë qenë të tensionuara. Osmani inkurajoi Kosovën që të ruajë raportet me SHBA-në. Po ashtu foli edhe për ndërhyrjet në zgjedhjet në Maqedoninë e…
Read more
Lajme

Fillojnë kontrollet për punëtorët e padeklaruar

      Zëvendësministrat Avni Zogiani dhe Agon Dobruna, drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj dhe kryeinspektori i Inspektoratit të Punës Hekuran Nikçi, kanë vëzhguar nga afër ekipet inspektuese të ATK-së dhe IP-së teksa ato kanë bërë inspektime…
Lajme

E sqarojnë nga Presidenca: Osmani s’merr pjesë në samitin e sotëm në Tiranë, ja kush është ftuar aty

      Këshilltari për media i presidentes Vjosa Osmani, Bekim Kupina ka sqaruar se nuk është paraparë pjesëmarrja e shefes së shtetit në Samitin BE – Ballkani Perëndimor, që mbahet sot në Tiranë. Kupina ka treguar se Presidentja ishte e ftuar vetëm për Samitin Ukrainë – Europa Juglindore, që u mbajt dje. “Presidentja Osmani ka qenë e ftuar vetëm për Samitin Ukrainë-…
Read more